Sisukord
×

Juhend kooliadministraatorile

Õpetajad ja õpilased saavad digiõpikuid kasutada läbi kooli Opiqu konto, mida igas koolis haldab administraator. Kasutajakonto loomise käigus lisatakse õpilasele ja õpetajale tasuta litsentsid automaatselt ning platvormile sisse logides on tasuta digiõpikud koheselt kättesaadavad.

Tasuta digiõpikute ülevaate leiad Opiqu varamust „Tasuta” paketi filtri kaudu (link siin).

Lisaks on koolidel võimalik juurde osta tasulisi pakette, mille kohta saab infot siit.

Lisainfot saab küsida kirjutades info@starcloud.ee ja helistades +372 5323 7793. Vaata teateid ka meie Facebooki lehelt.

Kuidas saab kool Opiqut kasutama hakata?

Selleks, et õpetajad ja õpilased saaksid Opiquga liituda ja õppematerjali kasutama hakata, tuleb õppeasutusel luua Opiqu kooli konto. Kooli konto loomiseks saadab kooli esindaja (direktor, õppejuht) sooviavalduse aadressile info@starcloud.ee. Avaldusse tuleb lisada kooli nimi ning koolipoolse administraatori andmed (ees- ja perekonnanimi, meiliaadress).

Kooliadministraatori peamised rollid on:

  • eKooli või Stuudiumi sidumine Opiqu kooli kontoga;
  • Õpetajatele ja õpilastele Opiqu ligipääsu loomine;
  • Õppematerjali litsentside tellimine;
  • Litsentside lisamine õpetajate ja õpilaste kasutajakontodele;

Kooli esindaja sooviavalduse põhjal vormistab Opiqu meeskond koolile konto ning lisab esimeseks kasutajaks administraatori. Kooliadministraator saab meili peale kutse Opiquga liitumiseks. Kutses on link, millele vajutades suunatakse administraator lehele, kus ta määrab oma Opiqu konto salasõna (e-posti kutse kehtib seitse päeva ja seda saab salasõna määramiseks kasutada ainult üks kord).

Kasutajate haldus

NB! Kui kool kasutab eKooli või Stuudiumi, ei pea õpetajate ja õpilaste kasutajakontosid ükshaaval lisama. Selle asemel saab neile Opiqu ligipääsu tekitada, kui õpetaja eKoolist või Stuudiumist päevikud Opiqusse üle kannab. Loe eKooli liidestuse kohta lähemalt siit ja Stuudiumi liidestuse kohta siit.

Kasutaja lisamine

Otse Opiqus kasutajate lisamiseks on kooli administraatoril kolm võimalust.

  1. Lehel „Kasutajad„ on sakk „Lisa kasutaja”. Siin saab sisestada lisatava kasutaja andmed ja valida, mis rollis ta Opiqut kasutada saab.
  2. Lehel „Kasutajad” on sakk „Klassid”. Klikkides lingile „Lisa klass”, saab lisada klassi, millesse saab lisada õpetaja(id) ja õpilasi. Klasside lisamine ei ole Opiqus iseenesest kohustuslik, mistõttu on mitmekaupa kasutajate lisamiseks otstarbekam neid päevikute kaudu lisada (vt järgmist punkti).
  3. Lehel „Päevikud” on link „Lisa päevik”, millele klikkides saab luua päeviku, millesse lisada õpetaja(id) ja õpilasi. Päevikus saavad kokku õppekomplekt, õpetaja ja õpilased (loe päeviku kohta lähemalt siit).

NB! Kasutajat lisades tuleb e-posti väljale sisestada töötav meiliaadress, sest sellele saadetakse kutse Opiquga liitumiseks. Meiliaadressist saab ka kasutaja kasutajatunnus, mida kasutatakse Opiqusse sisse logimisel.

Kui kooli administraator lisab kasutaja, kel ei ole veel Opiqu kontot, saab kasutaja e-kirja teel kutse, milles olevale lingile vajutades saab ta endale salasõna määrata ning sellega edaspidi Opiqusse sisse logida. Kutse kehtib seitse päeva. Kui kasutaja pole seitsme päeva jooksul kutset avanud ja endale salasõna määranud, peab kooli administraator talle kutse uuesti saatma.

Kasutaja andmed ja nende muutmine

Kooli administraator saab lehel „Kasutajad” leida otsingu abil soovitud kasutaja ning otsingutulemustes tema nimele klikkides avada ta andmete detailvaate, kus kuvatakse ta üldandmeid ja infot ta litsentside, klasside ning päevikute kohta.

  • „Saada kutse uuesti” nupp saadab kasutajale kutse uuesti – see osutub vajalikuks näiteks siis, kui Opiqusse kutsutud kasutaja pole saadud kutset seitsme päeva jooksul kasutanud.
  • Kasutaja üldandmete juures lingile „Muuda” vajutades saab muuta kasutaja nime ja rolle.

Lapsevanema konto lisamine

Õpilase rolliga kasutajale saab kooliadministraator lisada ka lapsevanema kasutajakonto. Selleks tuleb õpilase andmete detailvaates lisada lapsevanem kasutajaks, vajutada nupule „Muuda”. Seejärel avaneb leht, kus tuleb sisestada lapsevanema andmed.

Kui vanemal polnud seni Opiqu kontot, saab ta nüüd kutse, et konto luua. Õpilase vanem näeb Opiqusse sisse logides sama, mida ta laps Opiqus näeb, kuid vanem ei saa lapse töid muuta, esitada, oma vastuseid peatükkides salvestada ega peatükke läbitöötatuks märkida.

Lapsevanema kontot saab lisada ka õpilane ise oma seadete lehel. Vaata selle kohta lähemalt siit.

Kasutaja eemaldamine

Kasutaja eemaldamine käib temalt rolli eemaldamine kaudu. Kasutajaid saab eemaldada ükshaaval või mitmekaupa.

Ükshaaval saab kasutajat eemaldada tema detailvaate lehel. Selleks tuleb:

  1. lehel „Kasutajad” leida otsingu abil soovitud kasutaja;
  2. klikkida otsingutulemustes ta nimele;
  3. üldandmete plokis klikkida „Muuda”;
  4. eemaldada linnuke selle rolli eest, mida kasutajalt eemaldada soovitakse;
  5. vajutada „Salvesta”.

Mitme kasutaja korraga eemaldamiseks tuleb:

  1. lehel „Kasutajad” vajutada sakile „Eemalda kasutajaid”;
  2. kasutada otsingut, et leida soovitud kasutajad;
  3. panna linnuke kasutajate nimede ette, keda eemaldada;
  4. valida rippmenüüst, milline roll neilt eemaldada;
  5. vajutada nuppu „Eemalda kasutajatelt roll”.

Litsentsid

Litsentside tellimine

Opiqu litsentside saamiseks on kaks viisi: tuleb esitada tellimus ja tasuda arve või aktiveerida kinkekood.

Tellimuse esitamine

Litsentse saab tellida kooli administraator. Tellimuse koostamiseks tuleb avalehel vajutada nupule „Koosta tellimus” või tellimuste lehel „Koosta tellimus”.

Avanenud lehel saab valida tellitavad paketid, nende kehtivuse ja koguse. Minimaalne tellimus on üks litsents üheks kuuks.

Tellimust koostades saab valida, kas kool maksab litsentside eest ühekordse kogumaksega või kuumaksetena. Kuumaksete korral peab kooli administraator määrama, mitmes kuupäev on maksepäev.

Kinnitatud tellimuse põhjal koostab Opiq (Star Cloud OÜ) koolile arve, tellitavad litsentsid hakkavad kehtima aga tellimuse kinnitamise hetkel (või litsentside kehtivuse alguses).

Kinkekoodi aktiveerimine

Litsentsid on võimalik hankida ka kinkekoodi kasutades. Sellisel juhul tuleb tellimuse koostamise lehel valida ülal sakkidest „Aktiveeri litsents” ning sisestada sinna Opiqust saadud kinkekood. Pärast koodi aktiveerimist saab litsentsid kasutajatele lisada samamoodi nagu pärast hariliku tellimuse tegemist.

Litsentside lisamine kasutajatele

Pärast litsentside tellimuse kinnitamist või kinkekoodi aktiveerimist peab kooli administraator tellitud litsentsid kasutajatele lisama. Kui õpilasele on lisatud litsents, tekib talle ligipääs Opiqu varamus olevatele teostele (va ülesannete kogule, mida näevad ainult kooli administraatori või õpetaja rollis kasutajad). Kui õpetajale on lisatud litsents, tekib talle ligipääs nii teostele kui ka nende ülesannete kogule.

Litsentside lisamiseks tuleb:

  1. lehel „Litsentsid” klikkida nupule „Lisa kasutajatele litsentsid”;
  2. otsida välja kasutajad, kellele litsents lisada;
  3. märkida linnukesega kasutajad, kellele litsents lisada;
  4. valida rippmenüüst, milline litsents lisada;
  5. vajutada nuppu „Litsentseeri”.

Litsentside eemaldamine

Juba lisatud litsentse saab kasutajatelt eemaldada ja vabanenud litsentse saab seejärel lisada teistele kasutajatele.

Kasutajatelt saab litsentse eemaldada kahel moel.

  1. A. Ühel kasutajalt saab litsentse eemaldada tema detailvaate lehel. Selleks tuleb:
    1. lehel „Kasutajad” leida otsingu abil soovitud kasutaja;
    2. klikkida otsingutulemustes ta nimele;
    3. vajutada „Litsentsiinfo” plokis ristikesele selle litsentsirea lõpus, mida eemaldada soovitakse.
  2. B. Mitmelt kasutajalt litsentside eemaldamiseks tuleb:
    1. lehel „Litsentsid” klikkida nupule „Eemalda litsentse”;
    2. otsida välja kasutajad, kellele litsents lisada;
    3. märkida linnukesega kasutajad, kellelt litsents eemaldada;
    4. valida rippmenüüst, milline litsents eemaldada;
    5. vajutada nuppu „Eemalda litsents n kasutajalt”.

Kooli seaded

Oma nimele klikkides saab kooli administraator minna kooli seadete lehele.

Lehel „Kooli seaded” saab kooli administraator lubada eKooli liidestust, lisada Stuudiumi liidestust, näha käesolevat õppeaastat.

eKooli liidestuse lubamine

Selleks, et õpetajad saaksid eKoolist päevikuid ja õpilasi Opiqusse üle kanda, peab kooli administraator esiteks lubama Opiqu liidestuse eKooliga.

  1. Kooli seadete lehel tuleb liidestuste plokis klikkida eKooli juures lingile „Luba liidestus”.
  2. Kasutaja suunatakse eKooli sisselogimise lehele, kus tuleb end tuvastada eKooli kasutajanime ja salasõnaga. NB! eKoolis ja Opiqus peab olema sisse logitud sama kooli kasutajana!
  3. Pärast edukat kasutaja tuvastamist suunatakse kasutaja tagasi Opiqusse, kus tuleb kontrollida, kas kooli nimi ja õppeasutuse EHISe ID klapivad.
    1. Kui selle asemel näidatakse veateadet "Kooli kood [kood] puudub Sinu eKooli kasutajate andmetes. Pöördu Opiqu kasutajatoe poole.", tuleb veenduda, et eKoolis on sisestatud kooli EHISe kood. Seda saab teha eKoolis kooli administraator. EHISe koodi näeb eKoolis kooli profiili all.
  4. Seejärel tuleb vajutada nupule „Kinnita liidestus” ja avanenud aknakeses „Kas Sa oled kindel?” klikkida „Jah”.
  5. Kui kooliadministraator pole oma enda kontot veel eKooliga liidestanud, pakutakse talle nüüd võimalust seda teha. Selleks tuleb kontrollida andmete õigsust ja vajutada nupule „Kinnita liidestus”. NB! Kui 3. punktis ei loginud kooliadministraator eKooli sisse enda kontoga, tuleb vajutada "Katkesta".
  6. Seejärel saab kooliadministraator edaspidi Opiqusse sisse logida eKooli kontoga, vajutades Opiqu sisselogimise lehel eKooli lingile. Kui Opiqusse sisseloginud kasutaja ja eKooli sisseloginud kasutaja on erinevad isikud, siis ei tohiks kasutajaid omavahel siduda!
  7. Kasutaja suunatakse kooli seadete lehele, kus liidestuste plokis kuvatakse nüüd eKooli logo kõrval rohelises kirjas kooli nime. Nüüd on kõik valmis selleks, et õpetajad saaksid päevikuid eKoolist Opiqusse üle kanda.

Stuudiumi liidestuse lisamine

Selleks, et õpetajad saaksid Stuudiumist päevikuid ja õpilasi Opiqusse üle kanda, peab kooli administraator esiteks kooli seadete lehel lisama Opiqus oma koolile liidestuse Stuudiumiga.

  1. Kooli administraator peab minema kooli seadete lehele, kus tuleb liidestuse plokis klikkida lingile „Lisa liidestus”.
  2. Kasutaja suunatakse Stuudiumisse sisse logima. Tuleb sisestada andmed, mida Stuudiumis kasutatakse.
  3. Seejärel kuvatakse kõrvuti kooli andmeid Opiqus ja Stuudiumis. Kui kõik klapib, tuleb vajutada nupule „Kinnita liidestus”. Avaneb aknake, milles tuleb uuesti kinnitada, et koolid klapivad.
  4. Ekraani all paremas servas näidatakse rohelist teadet liidestuse õnnestumise kohta ning plokis „Liidestused” on nüüd Stuudiumi logo kõrval näha liidestatud kooli nime.
  5. Nüüd saavad õpetajad Stuudiumist oma päevikute andmeid Opiqusse üle kanda.

Päevik

Mis on päevik

Õppekomplektist saab Opiqus päevik, mis sisuliselt tähendab selle õppetöös kasutusele võtmist. Päevikus saavad kokku õppekomplekt, õpilased ja õpetajad (nt kõik õpilased, kes õpivad parasjagu õppekomplekti „Geograafia 7. klassile” järgi ning keda õpetab sama õpetaja).

Päevikuid saavad luua nii kooliadministraatorid kui ka õpetajad.

Päevikuks tehtud õppekomplekt võimaldab:

  • lisada päeviku (ja õppekomplekti) kasutajateks õpilasi ning õpetajaid;
  • õpetajal määrata õpilastele töid ja neid hinnata;
  • õpetajal ja õpilastel leida Opiqu esilehelt õppetöös kasutatav õppematerjal -- õpiku peatükk, õpetaja määratud tööd ja õpetaja tagasiside (sh hinded);
  • lisada õppekomplekti oma materjali (sh ülesandeid), mida õpilastega jagada;
  • kasutada õppejärge, mille abil õpetaja ise ning õpilased õige peatüki ja õppesisu kiirelt Opiqu avalehelt üles leiavad.

Päevikuga saab siduda mitu õppekomplekti.

Kooli administraator saab päevikut luua kahel moel:

  1. vajutades lehel „Päevikud” lingile „Lisa päevik”;
  2. valides varamus välja õppekomplekti, mida päevikuks teha, ning vajutades nupule „Tee päevikuks”.

Kooli administraator saab lehel „Päevikud” otsida loodud päevikute seast ning iga päeviku lehel näeb sellesse kuuluvaid õpetajaid, õpilasi, õpilaste litsentside staatust (linnuke kasutaja nime järel), õppekomplekti. Sealsamas saab neid andmeid ka muuta.

eKoolist ja Stuudiumist pärit päevikud

eKoolist ja Stuudiumist ei saa kooli administraator päevikuid Opiqusse üle kanda, seda saavad teha õpetajad. Selle eeldus on aga kooli liidestamine eKooli/Stuudiumiga.

NB! Enne seda, kui õpetaja päeviku eKoolist või Stuudiumist üle kannab, peavad õpetaja ja õpilased oma olemasoleva Opiqu kasutajakonto liidestama vastavalt eKooli või Stuudiumi kasutajakontoga. Seda saab iga kasutaja teha oma seadete lehel, klikkides lingile „Liidestused”.

Nii toimides on igal kasutajal edaspidi jätkuvalt üks konto, kusjuures Opiqusse saavad nad sisse logida nii Opiqu kasutajatunnuse ja salasõnaga kui ka eKooli või Stuudiumi kontoga. Neile jääb alles kõik, mis nad enne Opiqus teinud on, ning samas lisanduvad neile eKoolist/Stuudiumist pärit päevikud.

Kui õpilasel on juba Opiqu kasutajakonto, aga ta pole seda liidestanud eKooliga/Stuudiumiga, ja õpetaja kannab eKoolist/Stuudiumist Opiqusse üle päeviku, millesse ka see õpilane kuulub, siis tekib sellele õpilasele uus, teine kasutajakonto, sest Opiq ei oska olemasolevat Opiqu kasutajakontot ja eKooli/Stuudiumi kasutajakontot omavahel ise siduda. Sama juhtub õpetajaga, kel on varasemast Opiqu kasutajakonto, mis pole eKooliga/Stuudiumiga liidestatud.

Kui kasutajal on tekkinud kaks kontot, siis ei ole neid hiljem võimalik enam omavahel siduda.

Kui selline olukord siiski tekib, on soovitatav teha järgmist.

  • Õpilased peaksid oma vana konto asemel kasutama Opiqusse sisse logimiseks eKooli/Stuudiumi kontot, mis tekkis neile päeviku ülekandmise käigus. Kui õpilane jõudis juba varem Opiqus oma materjale kuhugi lisada, töid lahendada vm, pole neid lisandusi aga võimalik automaatselt eKooli/Stuudiumi kaudu tekkinud kontole üle kanda.
  • Kooliadministraator võiks selguse huvides sellistelt kahe kontoga õpilastelt vana konto eemaldada, eemaldades neilt õpilase rolli.
  • Kui kooliadministraator eemaldab topeltkontoga õpilaselt varem loodud konto, vabaneb sellele lisatud litsents ning see litsents tuleks lisada uuele, eKooliga liidestatud kontoga.

Pärast seda saavad õpilased ja õpilased Opiqusse sisse logimiseks vajutada eKooli või Stuudiumi logole ja pärast seal enda tuvastamist logitakse nad ka Opiqusse sisse.

Kooliadministraator ei saa Opiqus muuta eKoolist ega Stuudiumist pärit päevikute nime, õpilasi ega õpetajaid. Neid andmeid saab muuta eKoolis või Stuudiumis. Muutunud eKooli päevikuid uuendatakse Opiqus kord päevas, Stuudiumi päevikud uuenevad jooksvalt.

Küll aga saab kooliadministraator kustutada eKoolist või Stuudiumist pärit päeviku. Selle käigus ei kustu aga sama päevik eKoolis või Stuudiumis.

Õpetajaraamat

Opiq toetab õpetajaraamatu tüüpi teoseid. Õpetajaraamat on õppekomplekt, mida näevad ainult õpetaja ja kooli administraatori rolliga kasutajad. Õpetajaraamatu saab lisada päevikule ja mille ülesannete kogust saab õpilastele ülesandeid määrata. Õpetajaraamatu peatükke õpilased ei näe.

Tutvu õpetajaraamatutega lähemalt Opiqu paketilehel siin.

Varamu

Kooli administraatoril on ligipääs kõigile Opiqu varamus olevatele õppekomplektidele.

Õppekomplekt on ühe aine ja klassi terviklik kursus, mis vastab tänase õpiku ja töövihiku komplektile. Iga Opiqu õppekomplekt koosneb õpiku peatükkidest ja ülesannete kogust. Ülesannete kogu on iga peatüki juurde kuuluv täiendav valik ülesandeid, mis on mõeldud õpilastele määramiseks (tunnitööks, kodutööks, kontrolltööks jne). Ülesannete kogust võib leida ka metoodilist materjali ning väljatrükitavaid töölehti. Ülesannete kogu näevad õpetajad ja kooliadministraatorid, kuid mitte õpilased.

Liidestused

Kooliadministraator saab oma seadete lehel klikkide lingile „Liidestused” ja lisada siis liidestused eKooli, Stuudiumi, mobiil-ID, ID-kaardi, HarId, Google’i või Facebookiga. Kui see on tehtud, ei pea edaspidi Opiqusse sisse logimiseks sisestama oma kasutajatunnust ja salasõna, vaid piisab sellest, kui sisselogimise aknas vajutada vastava välise keskkonna logole.

Näiteks kui kasutaja on lisanud liidestuse Google’iga ja ta on parasjagu Google’isse sisse logitud, piisab Opiqu sisselogimise lehel Google’i logole vajutamisest, et ta kohe ka Opiqusse sisse logitaks.

Lisainfo

Küsimuste korral helista +372 5323 7793 (E-R kl 9.00-17.00) või kirjuta info@starcloud.ee.

Juhend kooliadministraatorile
Palun oota