Tunni ülesehitus
- Sissejuhatus, 7 min
- Töö õpiku tekstiga. Selgitused ja näited, 15 min
- Õpitu kinnistamine. Ülesannete lahendamine, 20 min
- Kokkuvõte, 3 min
Ettevalmistus
- Valida sobiv sissejuhatav tegevus.
- Valida näited.
- Valida ülesanded iseseiseva tegevuse jaoks.
- Otsustada, kas mängida tunni lõpus või mitte.
- Otsustada, kas anda kodune töö ja milline anda.
Eelteadmised
arvu ruutu võtmise tundmine
Eesmärgid
Õpilane
- saab teada mis on arvu ruutjuur;
- saab tuttavaks irratsionaalarvudega;
- arvutab ruutjuuri sisaldava avaldise väärtust.
Seotud materjal
- lk 12–16
- ül 8–10
- ptk 3.1
- ülesanded
Märksõnad ja meetodid
- arvu ruut, arvu ruutjuur, juurimine, tehtemärgid, pöördtehted, irratsionaalsed arvud
- demonstratsioon, näitlikustamine, suunatud diskussioon, rakendused, tagasiside andmine, probleemi analüüs, iseseisev töö
Lõiming
eesti keel, tehnoloogia
Läbivad teemad
Tehnoloogia ja innovatsioon
1. Sissejuhatus
- Sissejuhatava teema valimine
- Tehted pöördtehete rakendamiseks
- Tean mida tean
7
Sissejuhatava teema valimine
Sissejuhatuseks piisab ühest tegevusest.
- Hea on veelkord läbi töötada tehted ja nende pöördtehted. Slaidil on mõned avaldised, kus arvutamise välistamiseks on valitud suured arvud. Õpilastelt tasub põhjendamiseks oodata väidet, kus on kasutatud mõistet pöördtehe.
- „Tean mida tean“ test keskendub ruudu külje täisarvuliste väärtuste äratundmisele. See on ettevalmistus arvu ruutudega tegelemiseks juurimistehte sooritamisel.
Sissejuhatavad ülesanded
2. Teema selgitamine
- Soovitused tööks õpiku tekstiga
- Tehtemärk ja mõisted
- Näited ruutjuurte kohta
- Dünaamiline graafik arvu x, 0 < x < 2, ruutude ja ruutjuurte demonstreerimiseks
- Soovitus tegevuse diferentseerimiseks, sh ülesanne ja vastus tabeli kujul
- Distantsõppe juhised
8
Distantsõpe
ptk 3.1
Juhendada õpilast, millised peatüki osad on tingimata vaja läbi töötada ja millised võivad jääda õpilase valida.
Tagasiside saamiseks saata õpilasele ülesannete kogust lahendamiseks 2–3 jõukohast ülesannet.
2. Süvendamine ja kinnistamine
- Selgitused ja näpunäited
- Arvtelg
- Tabel irratsionaalarvude paiknemise kohta
- Arvuhulkade joonis.
- Liikumispaus
7
Selgitused ja näpunäited
- Tutvudes irratsionaalarvudega on hea, kui õpilased saavad märkida arvteljele 0 < x < 4 arvude
\sqrt{2},\ \sqrt{3},\ ...,\ \sqrt{10} ligikaudset paiknemiskohta. Seda võib organiseerida ka tabelina. Oluline on, et õpilastel tekiks ülevaade. - Kui on kohane, võib õpilastel paluda tabeli täitmist jätkata mõnda lisatingimust arvestades, näiteks nii:„Märgi järgmisele reale ruutjuur täisarvust, mis on küll irratsionaalne aga arvule 6 võimalikult lähedal.“ vms
Liikumispaus
3. Õpilaste iseseisev tegevus
- Harjutuste loetelu
- Ülesannete loetelu
- Valitud ülesannete lahendusi
- Õpiku ül 46
- Õpiku ül 47
20
Valida tundi õpilastele jõukohased ülesanded. Leida võimalus, et õpilased saaksid oma lahendusi kaasõpilastele esitleda.
Harjutused
- ül 23–28
- ül 29 on jäetud kodutöö üheks variandiks
- ptk 3.1 ülesannete kogust „Puuduvad juuremärgid“
Ülesanded
- ül 30–42
- ül 43 on jäetud kodutöö üheks variandiks
- ül 44–48
- ptk 3.1 ülesannete kogust „Pindvõrdsed ristkülik ja ring 2“
Lisamaterjal

Mõtlemise paindlikkuse arendamine
Kodutöö ja tunni kirjeldus
Kodutöö
≈ 10–20 min. Võimalik on valida igale õpilasele üks jõukohane ülesanne nende hulgast.
Tunni kirjeldus
Ruutjuur ja irratsionaalarvud |
Õpiku ptk 2.1 |