Tunni ülesehitus
- Õppevara ja tervikteosed, 10 min
- Elusolend õpib suhtlemist, 20 min
- Kuidas ennast väljendada?, 15 min
Eelteadmised
Õpilane on läbinud 7. klassi kirjanduskursuse
Eesmärgid
Õpilane
- teab, milliseid kirjandustekste sel õppeaastal loeb ja milliseid ülesandeid lahedab;
- harjutab eri liiki tekstide kuulamist;
- arutleb väljendusviiside ja -oskuse üle.
Seotud materjal
- ptk 1.1 „Lugemispalad“
- lk 5–7
- lk 2–5
Märksõnad ja meetodid
- kirjandustekst, teos, lugemine, väljendusoskus, suhtlus;
- kuulamisülesanne, arutelu, märksõnastamine
Lõiming
Kirjandus 7. kl
Kirjandus 9. kl
Läbivad teemad
- Kultuuriline identiteet
- Väärtused ja kõlblus
- Teabekeskkond ja meediakasutus
- Keskkond ja jätkusuutlik areng
1. Õppevara ja tervikteosed
10
- Õpiku lugemispalad ja tervikteosed
- Ülesanded õpikus ja töövihikus
Õpiku lugemispalad ja tervikteosed
Õpilased vaatavad lk 6, milliseid lugemispalu õpik sisaldab.
Õpetaja nimetab tervikteosed, mida õppeaasta jooksul loetakse, või annab õpilastele juhised teoste valimiseks ning tähtajad vähemalt I poolaasta teoste väljavalimiseks.
Ülesanded õpikus ja töövihikus
Õpilased vaatavad
- lk 7, kuidas õpik on üles ehitatud ning milliseid õpitekste ja ülesandeid sisaldab;
- lk 2, milliseid ülesandeid töövihik sisaldab.
2. Elusolend õpib suhtlemist
20
- Saatelõigu „Elusolend õpib suhtlemist“ kuulamine
- Arutelu saatelõigu põhjal
- Luuletuse kuulamine: Aleksander Suuman, „Fred Jüssi põikas sisse ...“
Saatelõigu kuulamine
Iga õpilane leiab saatelõigu kuulamiseks mugava asendi. Võimaluse korral võiks asendi valikul vältida toolile istumist, näiteks nõjatuda selle asemel vastu seina või lauaserva, istuda või pikutada põrandal, kui ruum ja rõivad selleks sobivad.
Juhised kuulamiseks
- Jälgi, et lihased poleks pinges. Lõdvesta ka näolihased.
- Sulge silmad.
- Kuula saadet vaikselt kinnisilmi kuni õpetaja märguandeni, et salvestis on lõppenud.
Viimast juhist võib õpetaja eraldi rõhutada ja põhjendada: saatelõigus on mitu pikka pausi. Ka need kuulatakse rahulikult ära.
Küsimusi saatelõigu kohta
- Kas said kuulates aru, mis laadi teksti laps raadiosaates veerib? (Muinasjuttu. Fred Jüssi nimetab pärast ka pealkirja: „Külaliste leib“.)
- Mida ütleb Fred Jüssi pingutuse kohta, mida laps teksti kokkuveerimiseks peab tegema? Kuidas sinule kuulates tundus, kas oled temaga nõus? (Pingutus on nii suur, et sisu ei suuda veerija ise ilmselt jälgida.)
- Nimeta tekstidega seotud olukordi või ülesandeid, mis nõuavad sinult väga suurt pingutust. Milliseid tekste on sul raske lugeda, milliseid kuulates jälgida? Millised eneseväljendusülesanded on sulle rasked?
- Millist neist rasketest tegevustest tahaksid sel õppeaastal kõige enam harjutada, et see edaspidi lihtsam oleks?
Luuletuse kuulamine: Aleksander Suuman, „Fred Jüssi põikas sisse ...“
Fred Jüssi
Fred Jüssi (1935–2024) oli loodusteadlane ja ‑fotograaf, loodusalaste teadmiste ja loodushoiu populariseerija nii kirjasõnas kui ka audiovisuaalses meedias. Jüssi on kirjutanud mitmeid looduskirjanduse valda kuuluvaid raamatuid, lindistanud loodushääli ja avaldanud neist ka salvestisi. 1970. ja 1980. aastail tegi ta kaastööd Eesti Raadiole. Eesti Rahvusringhäälingu arhiivist võib leida arvukalt saateid, kus ta esineb looduseteemaliste ning loodust ja kultuuri siduvate mõtisklustega.
3. Kuidas ennast väljendada?
15
- Kuidas ennast väljendada? (TV h 1)
Kuidas ennast väljendada?
Õpilased lahendavad h 1.
Tunni kirjeldus
Tunni kirjeldus
Tutvumine õppekomplekti ja õppeaasta lugemisvaraga. Raadiosaate ja luuletuse kuulamine. Arutelu suhtluse ja väljendusoskuse üle. Oma väljendusoskuse analüüs (TV h 1). |
Õ lk 5–7 |