Inimese organism on väga keerukas mehhanism. Nii nagu kõigil organismidel, on inimese keha kõige väiksemateks terviklikeks ehitusüksusteks rakud. Rakuosad iseseisvalt funktsioneerida ei suuda. Rakud on ehitusüksused, millel esinevad kõik elu tunnused:
- kindel kuju;
- aine- ja energiavahetus;
- kindel sisekeskkond;
- arenemine ja kasvamine;
- reageerimine ärritustele.
- Mis on raku organellid?
- Millised on organellide ülesanded?
- Mille poolest erinevad üksteisest koed?
- Millised on kudede ülesanded?
Rakud
Inimese rakk on oma tüübilt loomarakk. Loomarakku õppisime tundma 8. klassi bioloogia kursuses. Loomaraku keskseks osaks on membraaniga ümbritsetud ümara kujuga rakutuum. Rakutuum juhib raku elutegevust ning säilitab pärilikkusainet. Raku koostisosasid nimetatakse organellideks. Organellide vaheline ruum on täidetud sültja tsütoplasmaga.

Raku organell | Ülesanne |
Tuum | Juhib raku elutegevust. Säilitab pärilikkusainet. |
Tsütoplasmavõrgustik | Valkude ja muude ainete tootmine ja transport. |
Mitokonder | Viib läbi rakuhingamist, varustades rakku energiaga. |
Ribosoom | Osaleb valkude tootmises. |
Golgi kompleks | Valkude lõplik valmimine. |
Lüsosoom | Jääkainete lõhustamine. |
Rakkude kuju sõltub nende ülesandest. Näiteks moodustavad limaskesta rakud tiheda kaitsva „müüri“, samas kui luurakud ja närvirakud on pikkade jätketega. Kuid vaatamata erinevale kujule on kõikide rakkude põhiehitus sarnane.
Enamik rakkudest on pidevas muutuses, vanad rakud surevad ning moodustuvad uued rakud (igas sekundis moodustub umbes 3,8 miljonit uut rakku). Samas on kehas ka mitmeid rakke, mille eluiga on sama pikk kui inimorganismil tervikuna. Sellised on näiteks südamelihase rakud ja närvirakud. Rakkude arenemist kontrollivad keerukad rakusisesed mehhanismid. Vahel võib rakkude paljunemises esineda häireid ning sellisel juhul väljub uute rakkude tekkimine kontrolli alt. Sellist protsessi kutsutakse haiguseks nimega vähk. Rakkude teket on väga raske kontrollida, seetõttu on ka vähk väga raskesti ravitav haigus.
Inimkehas on tänaste uuringute põhjal vähemalt 200 erinevat liiki rakke. Rakkude koguarv inimorganismis on umbes 30 triljonit. Suurim inimkeha rakkudest on munarakk.

Huvitav
Ajukoore väliskihi neuroneid (närvirakke) uurides avastasid Ameerika teadlased rakutüübi, mida varem ei tuntud. Uus rakk meenutas oma ümara kuju ja jätketega kibuvitsamarja ning see nimetati kibuvitsneuroniks. Alates 2016. aastast, kui eri riikide teadlaste koostöös hakati koostama rakuatlast, on leitud mitmeid senitundmatuid rakutüüpe ja avastamist ootavad ilmselt veel tuhanded.
Koed
Inimkeha rakud grupeeruvad ja moodustavad keerukamaid struktuure, mida nimetatakse kudedeks. Koed on ühesuguse päritolu, ehituse ja talitlusega rakkude ja rakuvaheaine kogumid. Ehituse ja talitluse järgi jaotatakse need epiteel-, side-, lihas- ja närvikudedeks.

Epiteelkude katab keha välispinda ning kehaõõnte ja õõneselundite (nt sooled, hingamiselundid) sisepinda. Rakud asuvad siin tihedalt kõrvuti. Epiteelkoe rakkudel on võime kiiresti jaguneda. Just seetõttu paranevad naha pindmised vigastused kiiresti. Ühelt poolt on epiteelkude organismile kaitseks vigastuste ja erinevate haigusetekitajate eest, teisalt aga toimub epiteelkoe kaudu kogu meie ainevahetus ümbritseva keskkonnaga (nt toitainete imendumine läbi sooleseina).
Sidekude on mitut tüüpi ning see täidab väga erinevaid ülesandeid. Sidekoe rakud paiknevad üksteisest suhteliselt kaugel ning nende vahel on palju rakuvaheainet.
Naha all ja siseelundite ümber paiknev rasvkude koosneb rasvarakkude kogumitest. Rasvkoe ülesandeks on elundite, näiteks neerude kaitsmine ning naha elastsemaks muutmine. Samuti talletab rasvkude varuaineid ning osaleb organismi termoregulatsioonis. Luukude ja kõhrkude moodustavad organismi tugiaparaadi ehk skeleti. Kui luukude moodustab tugevad keha toetavad luud, siis elastsem kõhrkude toestab näiteks nina ja kõrvalesta ning katab luude liigesepindu. Veri on vedel kude. Vereliblede ümber on ohtralt vereplasmat, mis muudabki vere vedelaks. Vere põhiülesanneteks on organismi gaasivahetus ning toit- ja jääkainete transport.
Lihaskoe põhiülesandeks on tagada erinevaid liikumisi. Ehituslikult eristatakse kolme liiki lihaskude: silelihaskude, vöötlihaskude ja südamelihaskude. Vöötlihaskude ehk skeletilihaskude koosneb keerukatest lihaskiududest, mille kokkutõmbed ja lõdvestumised võimaldavad keha ning selle osade liikumist. Skeletilihaseid saab inimene oma tahtega mõjutada. Silelihaskude paikneb siseelundite seintes ning kindlustab nende toimimise, näiteks tõugates toidumassi läbi seedeelundkonna või aidates kaasa vere liikumisele veresoontes. Südamelihaskude asub ainult südames, kus selle kokkutõmbed panevad vere soontes ringlema. Silelihaskoe ja südamelihaskoe lihased ei allu inimese tahtele.
Närvikude koosneb närvirakkudest ehk neuronitest. Neuronite pikad jätked ulatuvad üle terve organismi ning moodustavad tiheda võrgustiku. Neuronid võtavad vastu ärritusi ning suunavad tekkinud impulsid pea- ja seljaajju ning sealt keha muudesse elunditesse.
Huvitav
Inimest, kui organismi uurivad mitmed teadused:
anatoomia – uurib inimese keha ehitust;
füsioloogia – uurib inimese keha talitlust;
histoloogia – uurib inimese kudesid.
Oluline
- Rakk on organismi väikseim üksus, millel esinevad kõik elu tunnused.
- Rakuosasid nimetatakse organellideks.
- Ühesuguse ehituse, talitluse ja ülesandega rakud ja rakuvaheaine moodustavad kudesid.
- Koed jaotuvad neljaks põhitüübiks: epiteelkude, sidekude, lihaskude ja närvikude.
Küsimused
- Miks peavad inimorganismis rakud uuenema?
- Mille poolest võib rakku pidada väikseimaks terviklikuks organismi osaks?
- Selgita kudede põhitüüpide ehitust ja ülesandeid.