Peatükk 1.1 (TEELE 4. kl)

Sissejuhatus

Asume teele, sõbrad!

Käes on uue kooliaasta algus ning see on sinu uus eesti keele e-õpik ja ülesannetekogu. See õpik on kirjutatud selleks, et sul oleks tore, mõnikord natuke raske, aga ikkagi põnev õppida!

Minu sõber Kadri rääkis mulle sellise loo. Tal on palju välismaasõpru, kes tal tihti Eestis külas käivad. Ükskord läks Kadri koos Rootsist tulnud sõbra Andersiga restorani. Andersile meeldib väga Eesti ja sellepärast õpib ta ka eesti keelt. Ta luges menüüd ja ütles teenindajale: „Tere! Mina olen šokolaadijäätis.” Kadri hakkas selle peale naerma ning seletas Andersile, mida poiss just ütles. Anders hakkas ka naerma, aga ütles: „Noh, tegijal ikka juhtub!” Seda väljendit – tegijal ikka juhtub – oli Anders just eile õppinud.

Ma olen Andersiga nõus – kes teeb, sellel ikka juhtub. Kui õpid keelt, siis vahepeal läheb mõni sõna sassi või ütled lause valesti, aga naljakalt. Ma arvan, et see ei ole halb, vaid see on keeleõppe võlu! Ära karda eksida! Kõige tähtsam on, et sa kuulad, räägid, loed ja kirjutad nii palju kui võimalik selles keeles, mida sa õpid! Räägi sõpradega trennis eesti keeles, otsi eestlasest kirjasõber, loe eestikeelseid raamatuid ja kuula eestikeelset muusikat. Mida rohkem sa eesti keelt kasutad, seda osavamaks sa selles saad!

Meie õpiku peategelane on Teele. Ta käib neljandas klassis just nagu sina, tal on armas perekond ning toredad klassikaaslased ja sõbrad. Peale vahvate lugude Teelest on õpikus ka luuletused, jutud, artiklid, mõistekaardid, rühmatööd ja harjutused. Proovi teha kõiki neid asju ja kui tundub, et midagi saaks teha paremini või mõni ülesanne oleks natuke teistmoodi huvitavam, siis tehke nii, kuidas teile sobib! Kasutage seda õpikut just sellisel moel, et see oleks teie jaoks huvitav ja arendav!

Õpiku juurde kuulub ka e-ülesannetekogu, mis on tihedalt seotud töövihikuga paberkandjal, kuid ei dubleeri seda täielikult. Siin on harjutused, milles peab keskenduma teema ja teksti analüüsimisele, kuulamise järgi kirjutamisele, teksti mõistmisele, tegusõna pööramisele ja paljule muule. Ülesannetekogust saab õpetaja oma äranägemise järgi valida, milliseid ülesandeid ta õpilastel teha palub.

 Nüüd aga asuge teele, tundke rõõmu sõpradest, koos veedetud ajast, õppimisest ning eesti keele võlust!

Pille Pipar

Palun oota