Peatükk 4.3 (Doonorlus)

Veredoonorlus ja selle vormid

Gümnaasium

Veredoonorlus kui elustiil

Veredoonorlus seondub tervete eluviisidega ja eluterve mõtlemisega: olen hea oma organismi vastu ja suudan aidata ka teisi. Veredoonorlusest kui elustiilist saame rääkida nende puhul, kes käivad paljude aastate jooksul regulaarselt verd loovutamas. See eeldab püsivalt head tervist, millega koos käivad tervislik toitumine, piisav füüsiline aktiivsus ja puhkus ning kahjulikest harjumustest hoidumine. Püsidoonoritele on omane ka aktiivne ning hooliv eluhoiak.

Veredoonorluse vormid

Doonor võib anda 450 ml verd, mida nimetatakse täisvere doosiks või vaid ühte vere koostisosa, st kas punaliblesid, vereliistakuid või plasmat. Sellisel juhul nimetatakse protseduuri afereesiks. Doonori veenist läheb teatud hulk verd afereesiseadmesse, kus eraldatakse kogutav vere koostisosa ja seejärel kantakse teised osad doonorile tagasi. Eraldatud osa mahu kompenseerimiseks kantakse doonorile ka vedelikku.

Afereesiseadme kasutamine võimaldab doonorit kahjustamata koguda korraga rohkem haigele vajalikku vere koostisosa, kui me saaksime ühest täisverest.

Näiteks vajab haige verejooksu peatamiseks sellist hulka vereliistakuid, mis sisalduvad neljas täisvere doosis. Siis on kaks võimalust: võib liita kokku nelja täisvere doonori vereliistakud või saada need korraga ühelt afereesidoonorilt. Doonori vereliistakute arv kontrollitakse enne afereesi ja seade määrab, kui palju tohib doonorilt neid võtta, et protseduuri lõpuks ei oleks tal neid veres alla normi.

Kuna inimese vereliistakute arv on tavaliselt märksa kõrgem, kui on vaja normaalse hüübimise tagamiseks, saab ta probleemideta anda koguse, mida on vaja teise inimese aitamiseks.

Afereesi protseduuri tehakse ainult verekeskustes ja see võtab hoopis rohkem aega, kui täisvere loovutamine – kümnekonna minuti asemel tund või isegi enam.

Ettepanek afereesidoonoriks hakata tehakse neile doonoritele, kellega koostöö on olnud väga hea, see tähendab, et nad on käinud verekeskuses pikema aja jooksul korrapäraselt täisverd andmas ja saavad telefonikõne peale kiiresti kohale tulla. Enamasti kutsutakse doonorit siis, kui haiglast on tulnud vastav tellimus.

Doonor võib annetada ka vaid üht verekomponenti. Seda nimetatakse afereesiks. Vere teised komponendid kantakse talle tagasi
  • koguda korraga erinevamaid verekomponente.
  • koguda üht verekomponenti suuremas koguses.
  • osa verekomponente doonorile tagasi kanda.
Palun oota