Peatükk 5.1 (KEAT)

Autoga liiklemine

Turvavöö

Kui sõidad autoga, kinnita alati turvavöö. Näiteks kui auto sõidab kiirusega 50 km/h, siis kokkupõrke korral on turvavööga kinnitamata sõitja vigastused sama rasked kui neljandalt korruselt alla hüpanul. Turvavöö või turvaseadmega kinnitamata inimene paiskub kohalt minema oma kehakaalust 30–60 korda suurema jõuga.

Autos kinnita alati turvavöö. Jälgi hoolega, et diagonaalrihm jookseb õlanuki ja kaela vahelt üle rangluu vastu rinda; horisontaalrihm jookseb üle reite võimalikult puusade ja vaagna lähedalt ning turvavöö pole kusagil keerdus.

​NB! Bussis, mis on suurem kui auto ning kus on rohkem sõitjaid, võib oht turvavööga kinnitamata sõitjatest olla veelgi suurem!

Turvavööl ei tohi olla keerde sees. Keerdunud turvavöö ei liigu vabalt ning ei hoia sõitjat korralikult kinni. Valesti kinnitatud turvavöö võib sõitjale kokkupõrke või äkkpidurduse korral haiget teha.

Turvavöö diagonaalrihm peab jooksma õlanuki ja kaela vahelt üle rangluu alla vastu rinda, mitte üle kaela või õlast allpool. Samuti ei hoia lõdvalt või kaenla alt asetatud turvavöö inimest kokkupõrke korral paigal ning ta võib selle alt välja libiseda ja isegi autost välja lennata.

Turvavöö horisontaalrihm peab jooksma üle reite võimalikult puusade ja vaagna lähedalt, mitte üle kõhu, kus kinnitusrihm võib kokkupõrkel tekitada tõsiseid vigastusi.

Enne turvavöö kinnitamist tuleb ülerõivas eest lahti teha ning pingutada kinnitatud turvavööd nii, et see oleks võimalikult keha ligidal. Liiga lõdvalt kinnitatud turvavööga võib sõitja kokkupõrke korral haiget saada kuna tema kehal on liikumisruumi.

NB! Turvavöö ja keha vahel ei tohi olla kõvasid või purunevaid esemeid.

Loomad ja asjad autos

Lemmikloom tuleb sõidu ajaks kinnitada, sest kokkupõrke korral „lendab“ kinnitamata loom sõidukis ringi. Samuti võib autos vabalt liikuv loom häirida juhti või ohustada teda oma ettearvamatu käitumisega.

Ka lemmikloom võib autos sõita õige kinnitusvarustusega.
Lemmiklooma võib sõidu ajaks panna puuri ning selle turvavööga kinnitada.
Lemmiklooma on turvaline transportida pagasiruumis.

Auto salongis olevad asjad on ohutum panna põrandale või kinnitada turvavööga istmele. Väiksemad esemed (nt telefon, veepudel) tuleb paigutada hoidjatesse (joogihoidik, prillilaegas, võrkpanipaik, kindalaegas jne).

Koolikott peab olema kas turvavööga kinni või jalgade juures põrandal. Viiekilone koolikott muutub linnakiirusel (50 km/h) sõitvas sõidukis kokkupõrke hetkel 160-kilogrammiseks autos ringi liikuvaks ohuks. Hea on paigutada võimalikult palju asju pakiruumi.

Peatugi

Peatugi peab olema reguleeritud pigem kõrgemale, et vältida kaelavigastusi. Peatoe ülemine äär peab olema pealaega vähemalt tasa või pisut kõrgemal.

Kontrolli teadmisi

  • Peatugi on õigel kõrgusel.
  • Turvavöö on kinnitatud.
  • Kinnitatud turvavööl ei ole keerde sees.
  • Turvavöö diagonaalrihm paikneb õigesti.
  • Turvavöö horisontaalrihm paikneb õigesti, aga on keerdus.
  • Turvavöö pingutamiseks võimalikult keha ligi on jopehõlmad avatud.
  • Koolikott ei asu ohutus kohas.
  • Lemmikloom on turvavööga kinnitamata.
Palun oota