Peatükk 6.3 (KEAT)

Turvaliselt internetis

Turvalisus internetis

Internet pakub virtuaalset suhtluskeskkonda, mis on oma olemuselt nagu päris maailm. Seega kehtivad seal samad viisakusreeglid ja suhtlusnormid, mis päris eluski. Internetikeskkond ei taga anonüümsust, kuna kõik, mis seal tehakse või üles laaditakse, salvestub automaatselt. Keegi võib pildi või faili kopeerida samal hetkel, kui see internetti postitatakse. Nii jääb pilt või tekst igaveseks kellegi võõra kätte ning ei ole teada, mida ta sellega edasi teeb.

Sinu turvalisus internetis on sinu enda teha. Tuleta endale pidevalt meelde, mida oled kuulnud interneti turvalisusest, ja jälgi nõuandeid. Usaldusväärset lisainfot leiad lehelt Targalt internetis.

Ära jaga oma isiklikku infot.

Interneti meelespea

 • Mida sa ei julge valju häälega inimeste ees välja öelda, jäta kirjutamata ka blogis.
 • Ära jaga internetis endast pilte ega videoid, mida sa pole nõus kõigile piinlikkust tundmata näitama. Ennast pildistades ning hea vormi ja musklite demonstreerimiseks peegli ees jäta palun riided selga! Pea meeles, et iga internetti postitatud faili võivad teised luba küsimata levitama hakata ja sinu mõtlematu tegu või rumalusest saadetud pilt võib homme rippuda Eiffeli torni otsas kogu maailmale imetlemiseks.
 • Ära jaga internetis oma telefoninumbrit, kodust aadressi ega muid isiklikke andmeid. Enne tegutsemist peatu ja mõtle, kas see, mida netis teha tahad, on ikka hea mõte. Inimesele, keda sa päris elus ei tea ega tunne ega kellega sa pole kunagi kohtunudki, ei tasu saata isiklikke andmeid.
 • Kui täiskasvanu ahvatleb last seksuaalselt või teeb ettepaneku kohtuda alaealisega seksi eesmärgil, on see kuritegu. Peaksid sellest teavitama vanemaid ja vajadusel politseid.
 • Kui jääd hätta, otsi abi! Pöördu kohe usaldusväärse täiskasvanu poole. Mure korral pöördu julgesti meie veebikonstaablite poole. Eesti keeles aitavad sind Andero ja Ville, vene keeles Jana.
 • Nõu ja abi leiab Lasteabi lehelt.
Mõtle alati hästi järele, kellele mida internetis jagad; kellega ja kuidas suhtled.
Kust saada abi?

Andmekaitse

Kuidas tagada andmekaitse?

 • Arvesta, et sotsiaalmeediasse või internetti üles laaditud sisu saab igaüks alla laadida ning sul ei ole kontrolli sisu edasise leviku üle.
 • Mõtle hoolikalt, kellest ja kuidas pilti/videot teed. Teist isikut (näiteks kooliõpetajat), isegi sõpra ja lähisugulast, ei tohi pildistada ilma tema loata.
 • Pildistatavale peab olema arusaadav, et tehakse pilti ning tal peab olema soovi korral võimalus eemalduda.
 • Selfi tegemisel väldi olukorda, kus keegi jääb taustal kaadrisse. Avalikus kohas (tänav, linnaväljak, ühistransport) ei ole see alati võimalik. Juhul kui kasutad fotot sotsiaalmeedias, siis need isikud ei tohiks olla äratuntavad.
 • Kui postitad endast sotsiaalmeediasse pildi, kus keegi on jäänud taustal kaadrisse, on sellel isikul alati õigus nõuda pildi eemaldamist.
 • Ära võta loata teiste pilte või videoid, rääkimata nende muutmisest ja levitamisest.

Arutelu

SarnasusedErinevused

Õpetajatekst
Avalik koht on eeskätt füüsiliselt olemasolev ruum, mis on mõeldud laiemaks kasutamiseks.

Kui vaja, saab arutelu suunata küsimustega: kas avalikus kohas ja internetis käitumisel on sarnasusi ja erinevusi (kas annan kõigest teada, kas näitan ennast igas riietuses ja olukorras, kas proovin hoiduda teisi häirimast, kas käitun viisakalt, kas internetis ja avalikus kohas tohib käituda erinevalt, kellega alustan suhtlust; võõrad tänaval ja internetis; võimalus näidata end teisena, oht sattuda kuritegevuse ohvriks, tegevuste jäädvustamine ja üleslaadimine; vaatajaskonna suurus, viirused tänaval ja arvutis, enda turvalisuse jälgimine, anonüümsus jne).

Juhtumianalüüs

Juhtum 1. Ebameeldiv kohtumine võõraga

Tallinnas elav meesterahvas võttis internetiportaali kaudu ühendust 13aastase poisiga, kes elas koos vanaemaga. Poiss oli portaali üles pannud oma foto ja kontaktandmed. Suhtluse käigus kurtis poiss mehele oma muresid ning palus saata raha. Mees saatiski. Seejärel kutsus mees poisi Tallinnasse külla ning saatis ka bussiraha. Poiss hakkas Tallinna vahet käima ning oli nõus olema raha eest mehega seksuaalkontaktis. Politseisse pöördus lapse vanaema, kellele tundusid kahtlased lapse Tallinnas-käigud ning suuremate rahasummade omamine.

Sama mees kontakteerus ka 12aastase poisiga, kes oli oma kontaktandmed internetti postitanud, ning pärast mõningast suhtlemist kutsus poissi külla. Poiss rääkis loo ära vanematele, kes pöördusid politseisse. Kuna mees oli poisile ka pildi saatnud (küll ennast nooremaks valetades), tundis poiss mehe ära.

Juhtum 2. Piinlik videoklipp

Läbiotsimise käigus leiti 30aastase mehe arvutist ja CD-delt lastepornot, mille seas oli kaks klippi, kus alla 14aastane tüdruk katsub ennast veebikaamera ees. Klipi all oli tüdruku sünnikuupäev. Tüdruk suudeti videoklipis tuvastada. Toona 11aastane tüdruk mõne aasta tagust juhtumit enam hästi ei mäletanud. Ta oli ühe internetituttava palvel end veebikaamera kaudu näidanud. See klipp läks aga ringlusse ning nüüdseks olid seda näinud juba paljud.

Arutelu teemal „Kiusamine päriselus ja internetis“

Arutlege, mis on kiusamine; kuidas kiusamine avaldub; kas ja mille poolest on küberkiusamine teistsugune; kas see, keda kiusatakse, tunneb end päriselus ja internetis kiusamise korral erinevalt.

Soovitused kiusajale

Soovitused ohvrile

Juhtumi lahendamine

Keegi on teinud Facebookis minu nimel libakonto ning kirjutanud klassikaaslastele ja sõpradele solvavaid ning inetuid asju, mistõttu ei taha enam keegi minuga suhelda. Ma olen selle pärast väga kurb, sest ei oska kuidagi tõestada, et mina ei ole midagi säärast teinud. Mida ma saan enda heaks teha?

Õpetajatekst
Lahendus
Fakt tuleb fikseerida. Selleks kopeeri eraldi dokumenti konto andmed (kasutajanimi, loomise aeg või sisenemise aeg), konto juures olnud andmed (telefoninumber, Messengeri aadress jne) ning konto juures olevad materjalid (tekstid, fotod, kuulutused jne). Mida rohkem materjali libakonto või konto muutmise kohta suudetakse salvestada, seda lihtsam on hiljem teha kindlaks teo toimepanijat. Pärast materjalide salvestamist tuleb teavitada konto ebaseaduslikust kasutamisest kindlasti Facebooki kasutajatuge ja vajadusel veebikonstaablit.

Internetis veedetud aeg

Palun oota