Peatükk 2.2 (Eesti pärimusmuusika)

Uuem rahvalaul

Videos räägib uuemast rahvalaulust Lauri Õunapuu. Koos Kulno Malvaga esitatakse ka kaks uuemat rahvalaulu.
Lauri Õunapuu

Lauri Õunapuu on eesti muusik ja hobifolklorist, Arhailise Meestelaulu Seltsi asutajaliige, tuntud ka ansamblitest Metsatöll ning Ülemakstud Rentslihärrad.

Uuem rahvalaul  ehk lõppriimiline rahvalaul hakkas Eestis välja kujunema 17. sajandil, muutudes 19.–20. sajandi vahetusel valdavaks lauluvormiks. Regilaulu algriim asendus aegamööda lõppriimiga. Lõppriimis riimuvad omavahel värsiridade viimased sõnad – alates esimese silbi täishäälikust langevad kokku kõik häälikud või ainult osa häälikutest (meesseessugulugunaineteine). Lauluvärsid jagunevad tavaliselt salmidesse, salmi värsse seob lõppriim. Salmide vahel võib olla refrään.

Regilaul vahendas vanu uskumusi ja müüte, paljud regilaulud olid seotud rituaalidega. Uuem rahvalaul seevastu oli valdavalt meelelahutuslik. Üsna tavaline oli teiste rahvaste laulude tõlkimine ja kohandamine. Selle kõrval loodi algupärast repertuaari, näiteks külalaule kohalikest sündmustest.

Võrreldes regilauluga on uuema rahvalaulu viisid suurema ulatusega, meloodialiikumine hüppelisem ja rütmipilt mitmekesisem. Regilaulule omane ees- ja järellaulja(te) vaheldumine asendus pideva kooslaulmise või üksilauluga. Lauldi ka mitmehäälselt ja pillisaatega. Populaarsemateks saatepillideks olid lõõtspill ja kannel, hiljem ka kitarr.

Kulno Malva

Kulno Malva on eesti pärimusmuusik, akordionist ja helilooja. Malva on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika erialal. Ta on mänginud ansamblites Svjata Vatra, Nikns Suns, Lepaseree, Hajameelsed Kunznikud, Duo Malva & Kirsipu, Duo Malva & Priks, hilisema nimega Riffarrica. Lisaks ansamblitegevusele on Malva välja andnud kolm sooloalbumit.​​​

Lohista õiged vastused vastavalt vanema ja uuema rahvalaulu alla!
   • Algriim
   • Mõttekordus
   • Lõppriim
   • Salmid
   • Kiigelaulud
   • Populaarsed 19.–20. sajandi vahetusel
   • Eeslaulja ja järellaulja(d)

   "Kakskümmend aastat olen ma"

   "Lõõtspill pandiks"

   "Terve no küla seda näeb"

   Hanna Miina Kivisäk

   Hanna Miina Kivisäk on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika tudeng, kes mängib viiulit ning laulab. Pärimusmuusikaga on ta tegelenud juba lapsest saati ning eriti köidab teda rahvalaulu kaunis ja poeetiline sisu.

   "Lenda, lenda, lepalind"

   "Kui lauba õhtu jõudis"

   Tintura

   Tintura on Eesti pärimusmuusika- ja hiphopansambel, mis alustas tegevust 2016. aastal. Ansambli liikmed on Arno Tamm (laul, akustiline kitarr, klahvpillid), Karoliina Kreintaal (laul, viiul, vioola, hiiu kannel, väikekannel, suupill), Taavet Niller (kontrabass, laul) ja Lauri Täht (taustad, sämplid, luubid, löökpillid, live-elektroonika).

   Nende muusikat on kirjeldatud pärimus- ja linnakultuuri sümbioosina, milles põimuvad eri maade rahvamuusika, vinüülplaatide krõbin, sämplid arhiivisalvestistelt, hiphopirütmid ja rahvapillide kõla.

   Palun oota