Peatükk 5.2 (Eesti pärimusmuusika)

Kadripäev

Videos tutvustab Meelika Hainsoo kadripäeva kombeid ja kadrilaule.
Meelika Hainsoo

Meelika Hainsoo on rahvalaulude esitaja ja õpetaja. Samuti mängib ta rahvapärast viiulit ning hiiu kannelt. Meelika on õppinud pärimusmuusikat Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja kaitsnud magistrikraadi rahvalaulu erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ühisõppekaval. Ta on olnud erinevate pärimusmuusikat esitatavate ansamblite koosseisus (Vägilased, Wirbel, Kiritöö, Armastuse ja Rõõmu Laulud jt.), teinud koostööd paljude hinnatud muusikute ja heliloojatega, andnud arvukalt kontserte Eestis ning välismaal. Praegu laulab ta ansamblites Lepaseree, Strand...Rand ja Unejõgi.

Kadripäev on eesti rahvakalendri tähtpäev, mida tähistatakse 25. novembril. Kadripäeva peeti naistepühaks, sest selleks ajaks lõpetasid naised karjakasvatusega seotud välised sügistööd. Kadripäeva nimetus tuleb kirikukalendrist, pühak Katariina päevast. Kadripäeva kombed ja kadripäevaga seotud uskumused on aga vanemad, pärinedes tõenäoliselt karjapidamise ja viljakasvatuse algusaegadest.

Kadripäeva lahutamatu osa on sanditamine. Sõna "sant" kerjuse tähenduses on seotud ajaga, mil mööda maad rändasid ande koguvad kerjusmungad, kelle lauludes kõlas ladinakeelne sõna sanctus ('püha'). Kadrisantideks käisid kadripäeva eelõhtul, harva ka kadripäeval eelkõige naised, kes olid enamasti riietatud heledatesse riietesse. Nii nagu mardisandid, küsisid ka kadrisandid ande ja soovisid vastu õnne, kadrid eriti just karjaõnne.

"Kadrid ukse taga"

"Kadriandide palumine"

"Õnne soovimine"

Palun oota