Selles peatükis selgitame,
- millistest osadest käesolev komplekt koosneb;
- mille poolest erineb käesolev e‑tund selle eelnevast versioonist;
- mida võiks tundide läbiviimiseks aegsasti varuda;
- kuhu võiks õppekäike planeerida;
- milliseid kontrolltöid komplektiga kasutada;
- mis on valemikud;
- mis on Opiqu töövihiku ja tavatöövihiku erinevus;
- kuidas e‑tunni konspektist leida üles õiged ülesandeviited, kuidas kopeerida kodutööd ja tunni kirjeldust.
5. kl loodusõpetuse näidistöökava on eraldi peatükis.
Komplekti osad
Käesolevasse 5. klassi loodusõpetuse õppekomplekti kuuluvad
- paberõpik kahes osas;
- töövihik kahes osas;
- Opiqu töövihik (loe lähemalt allpool);
- digiõpik Opiqu keskkonnas;
- e-tund;
- kontrolltööde kogumik paberil (loe lähemalt allpool).
Komplekt on valminud eelmise Avita loodusõpetuse komplekti põhjal (2012), mille materjali on ajakohastatud ja uuendatud vastavalt 2023. aasta õppekavale. Õpikute õppetekstid on muudetud õpilasele lihtsamini loetavaks, eemaldatud on liigset infot. Uuenduskuuri on läbinud ka fotod ja joonised. Uued õpikud ja töövihikud on varasemast väiksemas ja õpilasele käepärasemas formaadis.

Mis on e-tunnis muutunud?
Uus e-tund on valminud eelmise komplekti juurde käinud e-tunni (2018) põhjal.
- E-tunni konspekt on viidud vastavusse õpikus-töövihikus tehtud muudatustega. Arvesse on võetud teemade järjekorda ja käsitlust, õpitavaid mõisteid jmt. Konspekti on täiendatud, ajakohastatud, vananenud näited on asendatud.
- Viited töövihiku ja digiõpiku ülesannetele on uuendatud ja vastavad nüüd uuele komplektile.
- Pildi- ja videomaterjal on läbinud uuenduskuuri.
- Uue komplekti juurde on koostatud uued kontrolltööd.
Ettevalmistused
Osa tunde nõuab pisut pikemat ettevalmistamist või selliste asjade hankimist, mida ei pruugi õpetajal kohe klassis või kodus olla. Need tunnid on eraldi dokumendis välja toodud. Hea oleks selle dokumendiga kohe tutvuda, et jõuaks kõik vajamineva aegsasti varuda.
Õppekäigud
E-tundidest leiate mõningaid soovitusi õppekäikudeks. Õppeaasta viimases tunnis on hulk soovitusi ka kokku kogutud. Soovitame selle nimekirjaga juba varakult tutvuda, et jääks aega oma käike planeerida.
Kontrolltööd
2025/2026. õppeaastast ilmuvad 5. kl uue komplekti juurde käivad kontrolltööd ainult paberkogumikuna. E‑tunnist leiate jätkuvalt kontrolltööde vastused.
Vana (2012) komplekti juurde käinud kontrolltöid me uue komplektiga koos kasutada ei soovita. Kõike vanades kontrolltöödes küsitut ei ole uues komplektis enam käsitletud, ka on teemade järjestus muutunud.
Valemikud
Soovitame tutvuda ka Avita põhikooli loodusõpetuse valemikega (raudvara sisaldavad kaustikud). Valemikust leiab 4.–7. kl loodusõpetust puudutavaid olulisi jooniseid ja märkmeid kordamiseks, samuti viiteid animatsioonidele ja õppelauludele. 5. klassi puudutavatest teemadest on seal Läänemere ja Eesti kaardid ning pilvetüüpide, vee molekuli, aatomi ehituse, aine olekute muutumise, fotosünteesi ja jõe osade skeemid.
Opiqu töövihik
Kui teie klassi õpilastel on Opiqu litsents, nad kasutavad käesoleva komplekti digiõpikut ja lahendavad seal iseseisvalt ülesandeid, pakume võimalust tavatöövihiku asemel kasutada hoopis Opiqu töövihikut paberil.
Digiõpikus on mugav lahendada automaatkontrollitavaid ülesandeid (õigete vastuste märkimine, lünkade täitmine, rühmitamine jms), aga kõiki ülesandeid pole võimalik või mõttekas digikujul teha (nt kaardiülesanded, skeemide joonistamine ja täiendamine, värvimine, praktilised tööde juhendid, mõõtmine). Seetõttu ei saa kõiki tavatöövihiku ülesandeid digiteerida.
Sellised ülesanded, mida tuleks lahendada paberil, ongi koondatud Opiqu töövihikusse. Opiqu töövihik on õhem kui tavatöövihik, sest digikujul lahendatavad ülesanded on juba olemas digiõpikus ja Opiqu töövihikus neid ei dubleerita.
Milline töövihik valida?
Tavaline töövihik | Opiqu töövihik |
Sobib, kui teie õpilastel pole Opiqu litsentsi. | Opiqu TV tellimine eeldab, et klassi õpilastel on Opiqu litsents. |
|
|
TV on paksem (tavaliselt 2 lk ptk kohta). | TV on õhem (tavaliselt 1 lk ptk kohta). |
Osa ülesandeid tavalises ja Opiqu TV-s kattuvad, nii et valige üks või teine. |
Enesekontrolli ülesanded digiõpiku peatükkides
Enamasti asuvad töövihikust digiteeritud ülesanded digiõpiku ülesannete kogus. Digiõpikust võib aga leida ka ülesandeid, mida töövihikus ei ole. Nimelt on digiõpiku peatükkidesse lisaks koostatud veel automaatkontrollitavaid ülesandeid. Neid on õpilasel hea peatükis lahendada, et kontrollida, kas ta on sisust õigesti aru saanud.
Üldjuhul digiõpiku peatükkides asuvate ülesannete viiteid käesolevast e‑tunnist ei leia. Küll aga on iga tunni alguses seotud sisu all otselink digiõpiku peatükki.
Näpunäited e-tunni kasutamiseks
Ülesannete tähistus e-tunni konspektis
Tavalise töövihiku kasutajad
Kui kasutate tavalist töövihikut, jälgige konspektis oranžiga viiteid (nt lk 1 ül 1).
Kui konspektis on seinale näitamiseks projektorislaid töövihiku ülesande viitega, valige samuti oranži tekstiga slaid. Pange tähele, et kui sama ülesanne on ka Opiqu töövihikus, on valikus ka helesinise tekstiga slaid.
Digiõpiku + Opiqu töövihiku kasutajad
Tumesinisega viide suunab ülesannet lahendama digiõpikus (nt ptk 1.1 ül 1). Digiõpiku viites asuv lühend ÜK viitab peatüki ülesannete kogule (nt ptk 1.1 ÜK „Tähed taevas“ näitab, et selle pealkirjaga ülesande leiate digiõpiku peatüki 1.1 ülesannete kogust). Digiõpikust leiate peatüki seest rohkem enesekontrolli ülesandeid kui e‑tunni konspektis välja on toodud.
Kui teie õpilased lahendavad ülesandeid digiõpikus ja kasutate lisaks Opiqu töövihikut, jälgige ka helesinisega viiteid (nt lk 1 ül 1). Projektorislaidid, mis viitavad Opiqu TV ülesandele, on samuti helesinise kirjaga.
Kodutöö info kopeerimine
Kui õpilastele jääb kodutöö, leiate tunni lõpust slaidi kodutöö kirjeldusega, mille saate soovi korral seinale kuvada. Kui soovite sama info ka Stuudiumisse või eKooli kopeerida, avage kodutöö slaid ja kopeerige sealt tekst (Ctrl+C või paremklõps ja valik Kopeeri). Otse konspektist teksti kopeerida ei saa.
Tunni kirjelduse kopeerimine
Iga tunni lõpus on toodud tunni lühikirjeldus. Kui soovite tunni kirjeldust Stuudiumisse või eKooli kopeerida, tehke aktiivseks (märkige) mõlemal real olev tekst, siis saate selle kopeerida (Ctrl+C). Pange tähele, et kui märgite ainult ühe rea teksti, avaneb hoopis teksti värvimise võimalus ja teksti kopeerida ei saa.