Параграф 1.10 (Riigikaitse)

Relvaõpe ja ohutus

Relva kandmisega kaasneb vastutus. Selles peatükis õpid relva ohutu käsitsemise reegleid. Õpid tundma relvakultuuri ning erinevaid relva- ja laskemoona liike. Õpid tundma relvade hingeelu ja toimimismehhanismi. Saad teada, milliseid kaasaegseid relvi kasutavad nii Kaitsevägi kui ka Kaitseliit.

Relva ohutu käsitsemine

Relv on ohtlik ainult inimese käes: relv ise pauku ei tee, ikka on inimene see, kes päästikule vajutab. Relva kasutamise ja selle tagajärgede eest vastutab relva kasutaja.

Nagu tsiviliseeritud riigile kohane, reguleerivad relvadega ringikäimist ka Eesti Vabariigis erinevad õigusaktid. Peamine neist on relvaseadus, mis kehtestab relvade ja nende laskemoona käitlemise, tsiviilkäibesse lubamise jne.

Arutle!

Arutage koos pinginaabriga, kas kirves ja nuga on relvad. Põhjendage oma arvamust.

Relvade ohutul käsitsemisel on maailmas laialdaselt kasutusel kolonel Jeff Cooperi sõnastatud neli põhireeglit.

Lastele õpetatakse, et isegi mängurelvaga ei tohi nalja pärast inimest sihtida. Laetud ja kaitseriivist vabastatud relvaga ei kõnnita inimeste seas ringi, sõrm päästikul. Teravat pistoda, mõõka, nuga või kirvest ei heideta hooletult käest, vaid asetatakse ta selleks ettenähtud kohta: seinale, tuppe vms.

Laskeharjustuste puhul on alati olulisel kohal ohutus. Foto: Kaitsevägi

Relvaga inimene ei saa endale lubada hajameelsust, ta peab olema erk ja oma relvast pidevalt teadlik. Lisaks relvast tulenevale ohule tuleb silmas, mis võivad relva kahjustada. Need omakorda võivad pöörduda relva kasutaja vastu. Relva tuleb hooldada, näiteks tulirelva peab regulaarselt puhastama ja õlitama.

Vaata ülalolevat videot ning lahenda ülesanded!

  • Käitle kõiki relvi nagu need oleksid laetud. 
  • Aseta sõrm päästikule siis, kui oled relva sättimas suhtmärgile. 
  • Kaitseriivista relv kohe pärast laskmist. 
  • Ära jäta oma relva kunagi valveta. 
  • Ohutuskontroll on vajalik enne igat lasku. 
  • Kanna alati silma- ja kuulmiskaitsevahendeid. 

Muuda valed laused õigeks: 

  1. Relva rauas või padrunipesas pole laskemoona ja laskemoon (salves või lindis) on relvast eraldatud. 
  • Tühjaks laetud
  • Laetud
  • Ohutu
  1. Relva rauas või padrunipesas pole laskemoona ja laskemoon (salves või lindis) on relva küljes. 
  • Tühjaks laetud
  • Laetud
  • Ohutu
  1. Pääste-ja/või löögimehhanism on vinnastatud ja laskemoon on relva küljes või laskemoon on relva rauas. 
  • Tühjaks laetud
  • Laetud
  • Ohutu

Uuri lisamaterjali SIIT ning lahenda kontrollülesanded. 

Mõisted ja terminoloogia

  • Relv on seade või ese, mis on ette nähtud elava või muu objekti kahjustamiseks või hävitamiseks.
  • Tulirelv on relv, mis on ette nähtud objekti tabamiseks või kahjustamiseks lendkehaga, mille suunatud väljalaskmiseks kasutatakse püssirohu- või muud laengut.
  • Käsitulirelv on selline tulirelv, mida jõuab kanda ja millega on võimeline tulistama üks inimene. Tihti mõeldakse käsitulirelvadest rääkides ainult püstolit ja revolvrit, kuid terminoloogiliselt on tulirelvad ka alla 20 mm kaliibriga püssid.

Efektiivne laskekaugus on suurim kaugus, kuhu lastes on tabamus eeldatavasti täpne ning kasutatav laskemoon annab soovitud tulemuse.

Efektiivne laskekaugus oleneb põhiliselt kahest tegurist: laskurist ja keskkonnast. Lasketiirus on inimteguri pärast laskmisel kaugemale kui 300 m tabamise tõenäosus alla 50%, lahinguolukorras on see tõenäosus veel väiksem. Lahinguväljal on väga vähe kohti, kus relva efektiivne laskekaugus oleks täiel määral rakendatav.

Püstol on kompaktne, peamiselt poolautomaatne või ühelasuline lühike tulirelv või õhkrelv, mis on mõeldud tulistamiseks ühe käe abil lühikestele laskekaugustele, mille efektiivne sihikulikune kaugus ulatub 25–50 meetrini ja mille padrunid paiknevad käepidemes olevas vahetatavas salves.

؜

Püss on pikem käsitulirelv, mis on mõeldud õlalt tulistamiseks. Püss võib olla nii käsitsi kui ka (pool)automaatselt ümberlaetav. Kuni 5,6 mm kaliibriga püssi nimetatakse väikesekaliibriliseks, suurema kaliibriga püssi täiskaliibriliseks püssiks.

؜

Vintpüss on püss, mille rauas on vintsooned ehk keermed, mis panevad kuuli rauas liikumise ajal kiiresti ümber oma telje pöörlema. Pöörlemine suurendab kuuli stabiilsust, täpsust ja lennukaugust (ei teki laperdamist). Vintpüssi laskekaugus ulatub sadadesse meetritesse, isegi mõne kilomeetrini.

؜

؜

؜

Revolver on käsitulirelv, mille padrunid käivad pöörlevasse trummelsalve, mis mahutab enamasti 5–8 padrunit.

Sileraudne relv on näiteks püss, püstol või revolver, mille rauaõõs on sile ja ilma vintsoonteta. Tänapäeval leiab enim kasutust püss. Sileraudsest püssist tulistatakse haavleid või kuule.

؜

Poolautomaattulirelv on mitmelasuline ühe padrunipesaga käsitulirelv, mis pärast lasku söödab automaatselt uue padruni padrunipessa (iselaadiv), kuid uue lasu toimumiseks on vaja uuesti päästikule vajutada.

؜

؜

Täisautomaattulirelv on käsitulirelv, mis laeb end järgmiseks lasuks automaatselt uuesti ning millest on võimalik tulistada valangutega ja üksiklaskudega.

؜

Padrun on vint- või sileraudsetes tulirelvades kasutatav laskemoonaliik. Padrun koosneb reeglina kuulist, hülsist (kutsutakse ka kestaks) koos süütekapsliga ja hülsis asuvast heitelaengust püssirohust.

؜

Padrunisalv on seade, mis on ette nähtud padrunite mahutamiseks ning nende laadimiseks padrunipessa. Padrunisalv võib olla tulirelva osa, mõnel juhul saab seda vahetada.

  • Käsitulirelv, mille padrunid käivad pöörlevasse trummelsalve. 
  • Tulirelv, mille effektiivne sihikuline kaugus ulatub ca 50 meetrini. 
  • Relv, kus toimub rauas kiire kuuli liikumine ümber oma telje. 

Relva- ja laskemoona liigid

Relvi võib liigitada näiteks kuuluvuse, tööpõhimõtte, omaduste, otstarbe, kaliibri või toime järgi.

Relvad jagunevad põhilise kasutusvaldkonna järgi järgmiselt:

  • Tsiviilrelvad on jahipidamiseks, laskespordiga tegelemiseks või turvalisuse tagamiseks mõeldud relvad.
  • Teenistus- ja sõjaväerelvad on ette nähtud avalikku võimu teostavatele isikutele, nagu politseinikud, vanglaametnikud, kaitseväelased.

Ametirelvad jagunevad sõjaväe- ja teenistusrelvadeks.

Arutle!

Kus oled relvi igapäeva elus näinud?

  • Sõjarelvad ja mittesõjarelvad on mõeldud Kaitseväele, Kaitseliidule ja Välisluureametile teenistusülesannete ja -kohustuste täitmiseks, sh lahingutegevuseks. Sõjarelvad ei ole üldjuhul tsiviilkäibes lubatud. Sõjarelvad on näiteks automaattulirelv, snaipripüss, püstolkuulipilduja, kuulipilduja, haubits, tankitõrjeraketisüsteem, õhutõrjekahur, liikursuurtükk.

Relvi saab ka järgmiselt liigitada:

  • tuli- ja külmrelvad,
  • laske-, viske-, löögi- ja torkerelvad,
  • automaat-, poolautomaat- ja mitteautomaatrelvad,
  • revolvrid ja püstolid,
  • sile- ja vintraudsed,
  • ründe- ja kaitserelvad,
  • massihävitus- ja tavarelvad.
Laskesuusatamine

Mis on laskemoon?

Laskemoon on tulistamiseks vajalik materjal: padrunid, kuulid, haavlid, mürsud, miinid, reaktiivmürsud jms.
Üldjuhul on laskemoon seotud mingi relva või relvaliigiga ning laskemoona liigitamisel lähtutakse selle relva parameetritest, mille jaoks laskemoon on määratud.

Paukpadruneid kasutatakse lasu imiteerimiseks: neil kas puudub kuul või on kuul tehtud materjalist, mis puruneb tulistamisel hõlpsalt relvaraua suudmele paigaldatud paukpadruniotsiku abil.

Õppepadrun on väljaõppevahend, mida kasutatakse näidisena relva ja selle laskemoona ohutu käsitsemise õpetamisel ning mis ei sisalda üldse püssirohtu ega muid plahvatavaid osi. Eesti kaitseväes on enamasti kasutusel hõbedase värvusega õppepadrunid. Padrunil on kuul, kuid ei ole süütekapslit ega sisalda püssirohtu.

Tee selgeks oma juhtsilm ehk see, kumb silm on sihtmärki lastes täpsem!

Selleks hoia mõlemad silmad lahti ja suuna nimetissõrm mõnele kindlale objektile, näiteks seinakellale. Pigista kinni vasak silm. Kui sõrm osutab endiselt objektile, on sinu juhtsilm parem silm. Kui sõrm liikus objektilt ära, on sinu juhtsilm vasak silm.
Tee nii nagu pildil!

Kaitseväes ja Kaitse­liidus kasutatavad relvad, relva­süsteemid ja tehnika

Käsitulirelvad

Käsitulirelv on selline tulirelv, mida jõuab kanda ja millega on võimeline tulistama üks inimene. Tihti mõeldakse käsitulirelvadest rääkides ainult püstolit ja revolvrit, kuid terminoloogiliselt on tulirelvad ka alla 20 mm kaliibriga püssid.

PÜSTOLID

Püstol on tõhus: efektiivne laskekaugus on kuni 50 meetrit ja kaalub vähe.

Tänapäevani Saksamaal toodetav poolautomaatne püstol leiab kaitseväes laialdast kasutust. Relv on mõeldud töötama ka väga tolmustes ja liivastes tingimustes. Püstol on kasutusel eri sõjavägedes ja politseiüksustes üle maailma.
PÜSTOLKUULIPILDUJAD

Püstolkuulipildujad ei ole jala- väe põhirelvaks automaadipadrunist 3–5 korda nõrgema püstolipadruni tõttu. Samas on nad kerged ja odavamad ning sobivad näiteks tagala- ja erialaüksustele.

Kabaga edasiarendus 1966. aastal leiutatud MP-5 seeriale. Töökindluse ja täpsuse tõttu on relv kasutuses üle 80 riigi sõjaväes, politseiüksustes ja erioperaatorite seas.
AUTOMAADID I

AK-4 on hea täpsusega, suurema kaliibriga ja tugevama tagasilöögiga relv. Tänapäevastes lahinguoludes on relva kasutada suhteliselt ebamugav, kuna see on pikk, raske ja väikese mahutavusega salvega. Kuigi AK-4 oli kaitseväes juba 30 aastat tagasi, siis on erinevate modifikatsioonidega see tänapäevani kasutusel. Näiteks kasutatakse seda laialdaselt maakaitseüksustes.
AUTOMAADID II
Uued moodsad R-20 „Rahe“ automaadid saabusid Eestisse 2020. aastal ning on tänapäeval peaaegu iga ajateenija esimeseks relvaks. Relvad on kerged, suurema tabamistäpsusega ja töökindlad. Relva lühendatud vintrauaga versiooni (R-20 S) kasutab sõjaväepolitsei, merevägi ja lahingutoetusüksused.
Kaitseväkke jõudis Galil 90ndate keskel Iisraelist. Galilid on end tõestanud töökindlatena ja vastupidavatena nii kõrbetingimustes kui ka karmis Eesti külmas. Galilist on ka lühendatud vintrauaga variant SAR. Relva ARM variandil on kandekäepide ja kokkupandav harkjalg. Seoses R-20 jõudmisega on Galilid jäänud sõjaaja täiendusreservi ja asendusrelvadeks.
KUULIPILDUJAD

Kaitseväes on kuulipilduja kasutusel põhiliselt jalastunud operatsioonidel, kus seda kannab kaasas jalaväelane.

Kuulipilduja MG3 on kasutuses kõigis väeliikides. Tulenevalt oma ehituslikust eripärast on see relv võrreldes kergekuulipildujatega raskem, kuid samas suure tulejõuga.
Uue Negev NG7 kuulipilduja puhul on tegemist väga hea ja ergonoomilise relvaga. Erinevates laskeasendites lastes on see stabiilne ja täpne. Relvale saab lisada ka tänapäevaseid varustuselemente, erinevaid sihikuid ja lampe.
Browning on väga töökindel kuulipilduja, mis on kasutatav ka õhutõrjerelvana. Sageli on see paigaldatud sõidukitele; nii on relva lihtsam liigutada ja relv on ka stabiilsem.
SNAIPRIPÜSSID

Eesti kaitseväes kasutavad täpsus- ja snaipripüsse eriväljaõppe saanud snaiprid.

Soomes toodetud alates 1999. aastast. Eesti kaitseväes alates 2007. Enamik Eesti liitlasi kasutab samuti Sako snaipripüsse, mille tõttu hankis Eesti see aasta ka Sako uuema mudeli (M10).
Prantsusmaal toodetud snaipripüss on mõeldud kasutamiseks militaarsõidukite ja -struktuuride vastu, kuna tänu suurele kaliibrile on selle kuulidel hea läbivus. Relval on suur leegisummuti, mis aitab vähendada tagasilööki.

Loetle käsituli­relvi mida näed videos?

Kirjelda, mida hõlmas endas taktikalise laskmise ülesanne?
Kaitseväe meistrivõistlused lahingurelvadest laskmises​

Vaata tutvustust Kaitseväe uusimast käsitulirelvast – R-20.

Õhutõrjerelvad

Õhutõrje hõlmab nii maismaavägede, ujuvvahendite kui ka õhuväe tegevust vaenlase õhurünnete või lennuvahendite vastu ning vastavat relvaliiki.

Kõrvuti kaitsetegevusega vaenlase lennuvahendite või õhuründe vastu tegeleb õhutõrje ka oma vägede eelhoiatamisega vastase (potentsiaalse) õhuründevahendite tegevuse eest.

Eestis kasutatakse selleks 23 mm kahureid ZU-23-2 ning raketisüsteemi Mistral.

Süsteem kasutab sihtmärgi soojusjälje leidmiseks ja lennuvahendi jälitamiseks infrapunaandurit. Rakett töötab lase-ja-unusta meetodil ehk rakett juhib end ise sihtmärgini.
1950. aastatel välja töötatud automaatne õhutõrjekahur kuulub mitmete riikide arsenali hulka, sealhulgas ka Eesti kaitseväe relvastusse. Kahurit saab kasutada nii lendavate kui ka maismaal või merel paiknevate sihtmärkide vastu. See on opereeritav kas veoauto kastist või saab haagisel transportida sobivasse kohta. Kuulub ka mereväe miinijahtijate relvastusse.
Giraffe AMB on mobiilne tulejuhtimis- ja eelhoiatusradar. Radar paikneb standardses kuuemeetrises merekonteineris, mis on maastikuveokil. Konteiner on varustatud filtritega bioloogilise, keemilise ja tuumarünnaku puhuks. Giraffe AMB ülesanne on avastada õhuruumist lennuvahendeid. Lennuvahendite avastuskõrgus on kuni 20 km ja -kaugus kuni 100 km.
Tulejuhtimiskeskuse ülesanne on hoiatada raketi- ja kahuriüksuseid ning osutada tule avamiseks kõige sobivamatele üksusele.
Õhutõrjujate lahinglaskmised
  • Õhu­tõrje­rakett Mistral
  • Õhutõrje­kahur
  • Radar ­Giraffe ­AMB
  • Tule­juhtimis­keskus
  • Juhib end ise siht­märgini
  • Opereeri­tav veo­auto kastist
  • Avas­tab õhu­ruumis lennu­vahendeid
  • Hoiatab­ raketi-­ ja kahuri­üksuseid

Uuri Kaitseväe kodulehelt õhutõrje­relvade kohta.

Tankitõrjerelvad

Tankitõrje on väeüksuste tegevus vaenlase soomustehnika vastu. Samas on see üks jalaväe kasutuses olevaid relvi ja spetsialiseerumise suundi.

Tankitõrje kui relvaliik sai alguse Esimese maailmasõja päevil vajadusest arendada taktikat ja tehnoloogiat tankide hävitamiseks.

Tankitõrje on sellest ajast alates kaasatud peaaegu igasse lahingutoetuse õpetusse, sest tank esindab vaenlase üht suurimat jõupositsiooni.

Tankitõrje jagatakse kasutatavate vahendite järgi:

  • aktiivne tankitõrje – relvad ja relvasüsteemid,
  • passiivseks tankitõrje – tõkked, miinid ja lõhkelaengud.

Eesti tankitõrjerelvastus on mitmekesine: sinna kuuluvad püssigranaadid, granaadiheitjad, tagasilöögita kahurid, raketiseadmed, miinid ja lõhkelaengud ning valmis tõkked.

Instalaza C90-CR-AM punkrivastane relv. 350 m kauguselt lastes on granaat võimeline läbistama 1000 mm betooni. Granaadil on tandemlõhkepea. Esimene laeng läbistab takistuse ning teine plahvatab punkris sees. Lisaks on kasutusel veel Instalaza C90-CR-BK ja Instalaza C90-CR-RB.
Enamasti harkjalalt tulistatav tankitõrje raketisüsteem. Raketi lennu ajal on võimalik sihtmärke vahetada (rakett edastab sihturile reaalajas infot fiiberoptilise kaabli kaudu), mis võimaldab kasutada süsteemi positsioonilt, kus pole sihtmärki näha. Raketisüsteemist saab lasta ka määratud koordinaatidele.
Samasuguse „lase-ja-unusta“ printsiibiga raketisüsteem nagu Javelin. Võrreldes Spike LR II-ga lühema laskekaugusega. Mõeldud kasutamiseks rühma tasandil. Raketisüsteemil pole eraldi sihikut. Selle asemel kasutab süsteem sihtimiseks raketi otsas paikneva termokaamera pilti.
Eesti jalaväe arvukaim tankitõrjerelv on Rootsi 84 mm kaliibriga Carl-Gustav. Selle relva eelisteks on võimsus ja mitmekesine laskemoon alates kumulatiivsetest granaatidest ning lõpetades kild-, suitsu-, valgustus- jt granaaditüüpidega. Tänapäeval on Kaitseväes kasutusel nii Carl-Gustav M2, M3 kui ka kõige uuem relv M4.
Õlalt lastav kaasaskantav keskmaa tankitõrje raketisüsteem, millega on võimalik tabada sihtmärki nii otse kui ka pealt. Süsteem töötab lase-ja-unusta põhimõttel ehk enne lasku lukustub rakett sihtmärgile ning jõuab selleni autopiloodi juhtimisel, mis annab võimaluse operaatoril positsiooni vahetada kohe lasu sooritamise järel. Pärast päästikule vajutamist heidetakse rakett ohutule kaugusele, mille järel käivitub raketi põhimootor. Selle tõttu nõuab süsteem ohutuse tagamiseks väga väikest tagaplahvatusala.
1. jalaväebrigaadi tankitõrjekompanii ajateenijad lasid Spike rakette
  • Sõdur on lahinguväljal liikuvam. 
  • Relva saab liigutada vaid autoga sobivasse kohta. 
  • Sõdur on vastasele vähem nähtavam. 
  • Lasku saab teha ligi 7 km kauguselt. 
  • Meeskonna moodustab kolm liiget. 
  • Vastast on võimalik kiiremalt ja suuremalt distantsilt mõjutada. 

Kaudtulerelvad

Kaudtuli ehk kaudtulelaskmine on sihtimine ja laskmine maismaal või veekogul asuva relva või relvasüsteemiga harilikult maismaal asuva, kuid tulepositsioonilt mittenähtava sihtmärgi pihta.

See vastandub otsetulele, mille korral sihtmärki nähakse ja mille pihta lastakse otse. NATO dokumentides on kaudtuli defineeritud kui tulistamise meetod, mille korral sihtija sihtmärki ei näe.

Kaudtuli on üks lahingu tuletoetuse komponentidest. Osa kaudtulerelvadest võimaldab ka lasta otsetulena. Sihtimiseks leitakse asimuut, tõstenurk ja vajamineva lõhkelaengu kogus, vajaduse korral tehakse sihtimises parandusi tabamuste täpsuse põhjal. See eeldab, et sihtmärki jälgib mingi teine üksus.

Kaudtule eesmärk on toetada oma üksuste tegevust vastase häirimise ja hävitamisega ning teha vastutegevust vastaste kaudtulele. Kaudtulega saab vastasele tekitada vigastusi ise kontaktis olemata.

Ühendkuningriigis arendatud M252 miinipilduja on disainitud olema väga kerge ning kaasaskantav, et seda oleks võimalik kasutada peaaegu igasuguse maastiku peal.
Loodi 1940. aastal Soomes ning võeti esialgu laialdasse kasutusse Rootsis. Kompaktse ehituse tõttu on relva võrdlemisi kerge liigutada ühest kohast teise ning kasutada ka raskemini ligipääsetaval maastikul.
Välja töötatud Lõuna-Korea ettevõtte Samsung Techwin poolt. Suurtükk on varustatud veermikuga, mis pakub kiiret liikuvust, olles samas võimeline pakkuma kaudset tuletoetust.
Liikursuurtükk CAESAR, mis võeti Eestis kasutusele 2025. aastal. Foto: Kaitsevägi
Liikursuurtükk CAESARi tulepatarei esimesed lahinglaskmised. Foto: Kaitsevägi
Kaudtulerelva K9 Kõu laskmised keskpolügoonil
          • AK-4
          • Radar Graffe AMB
          • R-20
          • Püstol HK
          • Javelin
          • Mistral
          • Spike LR II
          • K9 Kõu
          • Ceasar
          • Tule­juhti­mis­keskus

          Kordamine

          Vaata fotosid. Millistest relvadest toimuvad laskeharjutused?

          Foto: Kaitsevägi
          Foto: Kaitsevägi
          Foto: Kaitsevägi

          Soomukid ja muu tehnika

          Eesti Kaitseväes kasutatakse Põhja-Euroopa oludes ennast tõestanud soomukeid ja muud tehnikat.

          Soomuk on militaar- või sisekaitse otstarbeks valmistatud soomustatud maismaasõiduk. Soomuki nimetust võidakse kasutada, kui on vaja teha üldistusi või ei ole täpselt teada, millise konkreetse soomusmasinaga on tegemist. Nimetusel ei ole teistes keeltes otsest vastet.

          Jalaväelahingumasin CV9035
          Soomustransportöör Pasi XA-180EST
          Soomustransportöör Pasi XA-188EST

          Lisaks on Kaitseväes kasutusel ka palju erinevaid transpordivahendeid. Loetelust leiab nii erinevaid veokeid, maastureid, mootorrattaid kui ka eritehnikat.

          Uuri Kaitseväe tehnika kohta lähemalt.

          UNIMOG veok on universaalne sõiduk, mida kasutatakse isikkooseisu ja kauba transpordiks kui ka lahingutoetusüksuste meeskonnarelvade platvormina. Samuti meditsiinilise evakuatsiooni ja juhtimismasinana. Foto: Kaitsevägi
          Veokit Mercedes-Benz Axor kasutatakse kaitseväes inimeste või kauba vedamiseks. Kastis tohib transportida ka ohtlikke veoseid. Foto: Kaitsevägi
          Kraana ja vintsiga varustatud puksiirmasin on mõeldud kaitseväe tehnika naasteks. Foto: Kaitsevägi
          Logistiline veok, mida kasutatakse näiteks konteinerite vedamiseks ja tõstukite transportimiseks. Foto: Kaitsevägi
          Veokit Mercedes-Benz Greenline G280 CDI kasutab Kaitsevägi side- ja juhtimismasinana või isikute vedamiseks. Foto: Kaitsevägi
          Sillatank Leopard 1 "Biber", millega on võimalik luua sild veetakistuste ületamiseks. Foto: Kaitsevägi
          Pioneeritank Leopard 1 "Dachs". Foto: Kaitsevägi

          Õhu- ja mereväe tehnika

          Lennuvahendid

          Õhuväel on kasutada kopterid Robinson R44, treeninglennuk Aero L-39 Albatros ja erinevad transpordilennukid.

          Lennuvahendeid kasutatakse näiteks õppustel, samuti korraldatakse vaatlus-, otsingu-, patrull-, eskort-, luure- ja jälituslende (võimalik on kasutada infrapuna- ja videokaamerat, suunatavat prožektorit ja valjuhääldit).

          Uuri Kaitseväe kodulehelt õhuväe lennuvahendite kohta ning vali loetelust punktid, mida täidavad vajadusel õhuväe kopterid tsiviilelus. 

          • Otsib liiklusvahendeid
          • Aerofotolend
          • VIP-lend
          • Massiüritustel koostöö turvaüksusega
          • Määrab loodusõnnetuse ulatust

          Transportlende kasutatakse kaitseväelaste ja kauba toimetamiseks sihtkohta.

          Lennuvahenditega tehakse ka vaatluslende: kontrollitakse maaväe üksuste maskeeritust, määratakse loodusõnnetuste ulatust ning avastatakse metsavargusi, põlenguid, reostust jne. Otsingulennud toimuvad selleks, et jälgida ja otsida liiklusvahendeid või inimesi.

          Kopter Robinson 44
          Transportlennuk M28

          Laevad

          Mereväel on kaks põhilist tegevusvaldkonda:

          • miinitõrje ja mineerimisvõimekus merel,
          • mereolukorra teadlikkuse tagamine Eesti territoriaalvetes ja majandusvööndis süstemaatiliselt tuvastatava merepildi kaudu.

          Peale olukorrateadlikkuse on mereväe ülesanne ka teostada vajalikke sõjalisi tegevusi merel, sh aidata tagada õiguskord ja meresõiduohutus, avastada ja likvideerida merereostusi ning vajaduse korral reageerida merepäästesündmustele.

          Admiral Cowan on esimene kolmest Sandown-klassi miinijahtijast, mis soetati Eesti mereväele Suurbritanniast. Foto: Kaitsevägi
          Miinijaht Sakala
          EML Wambola on staabi- ja toetuslaev.

          Mereväe laevastiku koosseisus olevasse tuukrigruppi kuuluvad miinituukrid teevad kahjutuks veealuseid lõhkekehi. Nende põhiülesanne on otsida, identifitseerida ning kahjutuks teha meremiine ja teisi veealuseid lõhkekehi.

          Пожалуйста, подождите