Peatükk 1.1 (TEELE 6. kl)

Sissejuhatus

Tere, armas lugeja!

See on sinu eesti keele e-õpiku „Teele” kuuenda klassi esimene osa. Mul on suur rõõm, et sa loed, õpid ja suhtled!

Õpikus on üheksa peatükki. Kõik peatükid keskenduvad ühele teemale, moodustades samal ajal terviku. Õpiku tegelased saadavad sind kogu õppeaasta ning seepärast võiksid sa iga teema juures mõelda, kuidas on see sinuga seotud. Keele õppimine ei ole ju eesmärk omaette. Keel avab sulle uue maailma, mida avastada.

Kuuenda klassi õpikus leiad palju mõtteainet kõige selle kohta, mis on seotud inimestevaheliste suhetega: kuidas mõista maailma enda ümber, kuidas teistest inimestest aru saada ning kuidas suhelda nii, et teised sinust aru saaksid. Mida ausam ja arusaadavam sa oled, seda kergem sul endal on. Lihtne öelda, aga tihti keeruline teha. Kuidas näiteks käituda, kui viskad sõpradega nalja, aga ühel hetkel saad aru – nüüd läksin vist liiga kaugele ja tegin sõbrale oma sõnadega haiget. Vabandamine tundub nõnda raske. Või mida teha siis, kui sa lihtsalt ei saa aru, miks sul aeg-ajalt on nii paha tuju, et kohe pead kellelegi halvasti ütlema. Mis siis, et mõistad, et see on ebaviisakas ja teeb teistele haiget. Usu mind, selliste probleemidega puutume me kokku ikka ja jälle, olgu me viie- või viiekümneaastased. Kuidas neid olukordi lahendada, seda õpime terve elu. Vahend ja abimees ongi meile siinjuures keel. Peame ju iga päev panema sõnadesse, mida me tunneme ja mõtleme. Jah, suhtlemine võib mõnikord olla väga keeruline, aga mõtle, kui palju võib see ka rõõmu pakkuda!

Kõige tähtsam ei ole keeleõppes mitte see, mitut sõna või väljendit sa tead või kas sa kasutad keelt alati grammatiliselt täiesti õigesti. Muidugi on ka see kirjutamisel ja kõnelemisel oluline, aga veel tähtsam on see, milline suhtleja sa oled. Kui sa oskad teisi kuulata, oled hooliv ja sõbralik, siis oled ka tore kaaslane. Ma loodan, et sina ning su klassiõed ja klassivennad saate siit õpikust mõtteid, kuidas kasvada avatud suhtlejaks, olla aus ja märgata teisi, naerda ja mõnikord ka nutta koos teistega.

Põnevat lugemist, õppimist, suhtlemist!

Pille Pipar

Palun oota