Peatükk 1.1 (Ettevõtlus, kutseõpe)

Ettevõtlusõpe 4. taseme kutseõppes

Hea ettevõtlik noor!

See ettevõtlusõppe digiõpik on abiks teotahtelistele inimestele, kes otsivad uusi väljakutseid, soovivad ennast teostada, leida oma sõltumatut teed elus ning tunnevad huvi maailmas toimuva vastu. Õpik on aluseks ettevõtlusõppe läbimiseks koolis, see annab sulle baasteadmised ja oskused selle kohta, kuidas asutada väikeettevõtet ja kuidas seda edasi arendada.

Õpikut koostades lähtuti vajadusest rakendusliku ja praktilise õppevahendi järele. Peaaegu kõikides peatükkides on näiteks toodud väljamõeldud ettevõte Smuutipeatus, mille põhjal saab õpitut kinnistada.

Smuutipeatuse lugu

Smuutipeatus on ettevõtte ajutine nimi. Ettevõttel ei ole veel selget kontseptsiooni, logo ega ka huvitavat nime, mis seda iseloomustaks. See kõik on alles arendamise järgus. Töötajate ühtne rõivastus on samuti veel välja mõtlemata, praegu on neil ühesugused musta värvi põlled.

Smuutipeatus on tegutsenud ühe aasta. Sama kaua on olnud lahti ka kaubanduskeskus. 

Väikelinna ettevõte

Smuutipeatus asub väikelinnas, mille elanike arv on 12 000

Ettevõtte asukoht

Smuutipeatus rendib kaubandus-keskusest pinda suurusega 35 m². Renditasu on 10 eurot m².

Smuutipeatus on avatud 10.00–22.00

Turg ja konkurents

Milline on turg?

Viimastel aastatel on hakanud levima tervislik eluviis. Noored on selles asjas teadlikumad, kuid noori on linnas vähe. Noored õpivad ja töötavad mujal, kuid nädalavahetustel käivad kodus. Aeg-ajalt korraldatakse linnas festivale, kontserte, spordivõistlusi, toimub ka suveüritusi.

Konkurendid

  • Kaubanduskeskuses on kaks kohvikut, millest üks pakub pitsat ja teise menüüs on smuutid olemas.
  • Toidupoes on müügil purgismuutid.
  • Aeg-ajalt (u kahe kuu tagant) korraldatakse laatu, kus on ajutised smuutitegijad.
  • Linnas on veel üks smuutide valmistamisele spetsialiseerunud konkurent.
  • Kohad, kus muude toodete kõrval on menüüs ka smuutid.

Töötajad ja varad

Töötajad

Omanik on noor kohalik ettevõtja, tegeleb üldise juhtimise ja turundusega.

Töötasu on miinimumpalgast 25% kõrgem.

Esimene klienditeenindaja on 52-aastane naine, töötab põhikohaga.

Peale põhiülesannete korraldab ka igapäevatööd. Koristab ka ruume, kui vaja.

Töötasu on miinimumpalgast 15% kõrgem.

Teine klienditeenindaja on 18-aastane ning töötab osalise tööajaga, sest on abiturient. Koristab ka ruume.

Töötasuks on miinimumpalk.

Kolmas klienditeenindaja on 23-aastane, töötab osalise tööajaga, sest õpib kutsekoolis õhtuses õppes. Koristab ka ruume.

Töötasuks on miinimumpalk.

Varad

Sisustuses on mitmesugused blenderid, külmikud, sügavkülmik, nõudepesumasin, kraanikauss ja ettevalmistusala köögiviljade lõikamiseks (5 m²).

Toidunõud on taaskasutatavad, kuid on olemas kaasavõtmiseks ühekordselt kasutatavad biolagunevad nõud. Plastkõrsi ei kasutata.

Klientidele on 12 istumiskohta.

Menüü ja tooraine 

Menüü

Menüüs hoitakse 10 smuutit, neist üks on võimalus ise kombineerida. Smuutisid tehakse nii juurviljast kui ka puuviljast, on nii soolaseid kui ka magusaid,  nii rammusaid kui ka lahjasid smuutisid.

Toodete hinnatase on keskmine.

Toorained

Hulgimüüjaga Bambona on leping. Suveks on leping ka kohaliku talunikuga, kellelt saadakse aedvilju. Ülejäänud toiduained ostetakse teistelt hulgimüüjatelt ja jaekaubandusest.

Turundus

Smuutibaarile reklaami eraldi ei tehta. Kodulehte ei ole, aga Facebooki lehekülg on olemas. Välisreklaami kaubanduskeskuse seinal ei ole, sest see on liiga kulukas. Paar korda aastas tellitakse kaubanduskeskuse siseekraanil näidatavat reklaami, mille nädal aega maksab 100 eurot, millele lisandub käibemaks. Kaubanduskeskus reklaamib Smuutipeatust oma kodulehel tasuta, selle reklaami tellib Smuutipeatus kohalikult väike­ettevõtjalt. Smuutipeatus osaleb ka kaubanduskeskuses kaks korda aastas toimuvatel ostlejate pidupäevadel.

Palun oota