Peatükk 6.2 (Globaliseeruv maailm gümn)

Kokkuvõtvad tegevused

VARIANT K.1. Tuleviku töötuba

Paljudel on arvamus tegelikkuse ja tuleviku kohta: mis on tõenäoline stsenaarium ja mis mitte, mis soovitav ja mis mitte. See, mida võib tulevikus saavutada, sõltub oskustest leida lahendusi praegu. Klassis arutatakse tulevikustsenaariumite üle ning pakutakse üleilmsetele probleemidele võimalikke lahendusi. Juhend K.1.

VARIANT K.2. Üleilmsed kodanikukampaaniad

Klassis tutvutakse üleilmsete kodanikukampaaniate ja võimalustega, kuidas olla aktiivne ja vastutustundlik maailmakodanik. Juhend K.2.

Veel võimalusi kokkuvõtvaks tegevuseks

 • Klassis tutvutakse raamatuga „Maailmaparandaja teejuht: Arengukoostööst ja sellest, kuidas sina saad panustada” 2010. Raamatust kogutakse viis head ideed selle kohta, mida klass või kool tervikuna saaks teha, et maailma positiivselt mõjutada.
 • Klassis vaadatakse mõnd filmi Maailmakooli filmikogust ja arutatakse nähtu üle. Filmide juures ka tunnikavad.
  • „Sul on õigus teada” (2009). Mida suutsid aktiivsed kohalikud elanikud oma eluolu parandamiseks ise ära teha?
  • "Tere tulemas Soodomasse" (2018) Sünge ja nõiduslik film Ghana prügimäest, kus käideldakse läänest toodud elektroonikajäätmeid. Tööliste endi jutustatud lood jäävad vaatajale kauaks meelde.
  • „Koos, aga eraldi” (2016). Ukraina on sõjas. Eesti on sinna juba alates 2014. aastast humanitaarabi viinud, aasta hiljem hakati andma ka arenguabi. Kuidas jõuab abi kohale ja kes selle kaudu leevendust leiavad? Mismoodi elavad inimesed Luganski rajoonis? Kuidas elavad sisepagulased?
  • "Lasnamäe kõplajad" (2019) Anton, Maria, Liina ja Liis rajasid Lasnamäe elamurajooni õitsva kogukonnaaia. Üheskoos kasvatavad paneelmajade elanikud siin omale maitsetaimi, köögivilju ja rohelist mõtteviisi. Kapsas, peet ja kõrvits on see, mis lähendab ning toidab inimesi.
  • "Reiviv Iraan" (2016) Pidevalt päevauudistes figureeriv Iraan on koduks samasugustele noortele nagu mujal maailmas, kuid nendest kuuleme vähe. Muusikaline dokfilm “Reiviv Iraan” süüvib Iraani noorte ellu ja uurib, millised on nende väljavaated tulevikule.
Palun oota