Peatükk 7.5 (Inimeseõpetus 8. kl)

Pangateenused

Arutle

  • Mis on pank?
  • Mis pangad on Eestis?
  • Milleks inimesed panka kasutavad?

1. Arvelduskonto

Selleks, et kasutada panga pakutavaid teenuseid, peab sul olema arveldus-konto. Arveldus-konto on isiku panga-konto, millel kajastatakse kõik tema sisse-tulekud, välja-minekud ja kohustused. Arveldus-kontole laekuvad sotsiaal-toetused ning sealt arvestab pank maha laenu tagasi-maksed. Kui lähed tööle, siis tööandja kannab arveldus-kontole sinu töötasu.

Igal arvelduskontol on oma number

Arveldus-konto saab ise avada vähemalt 18-aastane isik. Nooremale saab konto avada lapsevanem. Alla 7-aastasel lapsel pole iseseisvat panga-tehingute tegemise õigust. Kui laps on 7–17-aastane, võib lapsevanem sõlmida lepingu lapsele konto avamiseks, internetipanga kasutamiseks ja deebet-kaardi väljastamiseks. Lapsevanem võib rahalistele toimingutele seada limiidi. Limiit on piir, milleni raha saab kasutada. Nendest suuremaid tehinguid teha ei saa.

Pank on raha-asutus, kus inimesed saavad oma raha hoiustada, vajadusel raha laenata ja teisi panga-teenuseid kasutada. Selleks peab sul pangas olema arveldus-konto.

Mina olen -aastane.

Arevelduskonto saan ma ise avada -aastaselt.

Iseseisvalt ei saa pangatehinguid teha alla  ja.

Limiit on , millest rohkem raha kulutada ei saa.

2. Pangakaardid

Selleks, et oma arveluskontol olevat raha mugavamalt kasutada, on sul vaja deebet-kaarti. See on kõige sagedamini kasutatud panga-kaart. Deebet-kaardiga saad kasutada sinu arveldus-kontol olevat raha, võtta välja sularaha ja maksta kauplustes. Deebet-kaardiga makstes kasutad oma kontol olevat raha – kui kontol on 100 eurot, ongi võimalik kasutada kuni 100 eurot.

Deebetkaart
Krediitkaart
Krediitkaardi tunnusnumber

Krediit-kaart annab võimaluse kasutada raha, mida sul veel tegelikult ei ole. See on kokkulepitud summas antud laen. Laenu suurus lepitakse pangaga kokku lepingut sõlmides. Sa saad panga poolt antud raha vajadusel kasutada, aga selle peab pangale alati tagasi maksma koos intressidega. Kokkuvõttes maksad krediitkaarti kasutades rohkem.

Intress on rahasumma, mille pead pangale maksma selle eest, et ta lubas sul tema raha kasutada. Intress on erinevate laenude puhul erineva suurusega. 

Panga-kaardid on plastist kaardid, millega saab teha panga-tehinguid. Selleks on deebet-kaardid ja krediit-kaardid.

3. Pangakaardi kasutamine

Pangakaarti tohib kasutada selle omanik. Kaardi omanikul on ainult temale teada pangakaardi PIN-kood. See on ainult omanikule teada olev number, mis võimaldab pangakaardiga tehinguid sooritada.  PIN-kood kinnitab, et just kaardi omanik võtab raha välja. 

Ära avalda oma pangakaardi PIN-koodi!

Jäta PIN-kood meelde. Ära kanna PIN-koodi kaasas koos pangakaartiga. PIN-koodi saad soovi korral pangaautomaadis ja internetipangas vahetada.

Pangaautomaadist raha saamiseks pead teadma enda pangakaardi PIN-koodi.

Kaardi kadumisel teavita kohe panka!

Kui kaart kaob või varastatakse, teata sellest kohe panka. Pank sulgeb võimaluse kaarti kasutada. Seda saad teha ka ise oma internetipangas.

Kokkuvõtteks

Swedbanki infotelefon: .

SEB infotelefon: .

LHV infotelefon: 

Kas tead, millist panka teie pere kasutab? Kirjuta oma kodupanga infotelefoni number .

Palun oota