Komplekti tutvustus

Selles peatükis selgitame,

  • millistest osadest käesolev komplekt koosneb;
  • mille poolest erineb käesolev e‑tund selle eelnevast versioonist;
  • milliseid kontrolltöid komplektiga kasutada;
  • mis on valemikud;
  • kuidas e‑tunni konspektist leida üles õiged ülesandeviited, kuidas kopeerida kodutööd ja tunni kirjeldust.

6. kl loodusõpetuse näidistöökava on eraldi peatükis.

Komplekti osad

Käesolevasse 6. klassi loodusõpetuse õppekomplekti kuuluvad

  • paberõpik kahes osas;
  • töövihik kahes osas;
  • digiõpik Opiqu keskkonnas (sügiseks olemas I pool);
  • e-tund (ilmub 2025/2026. õppeaastal jooksvalt, avaldame uued tunnid alati enne seda, kui õpijärg nendeni jõuab);
  • kontrolltööd, mis ilmuvad paberil 2026. aastal (loe lähemalt allpool).

Komplekt on valminud eelmise Avita loodusõpetuse komplekti põhjal (2013), mille materjali on ajakohastatud ja uuendatud vastavalt 2023. aasta õppekavale. Õpikute õppetekstid on ajakohastatud, eemaldatud on liigset infot. Uuenduskuuri on läbinud ka fotod ja joonised. Uued õpikud ja töövihikud on varasemast väiksemas ja õpilasele käepärasemas formaadis.

6. kl loodusõpetuse I osa kaanepilt

Mis on e-tunnis muutunud?

Uus e-tund on valminud eelmise komplekti juurde käinud e-tunni (2019) põhjal.

  • E-tunni konspekt on viidud vastavusse õpikus-töövihikus tehtud muudatustega. Arvesse on võetud teemade järjekorda ja käsitlust, õpitavaid mõisteid jmt. Konspekti on täiendatud, ajakohastatud, vananenud näited on asendatud.
  • Viited töövihiku ja digiõpiku ülesannetele on uuendatud ja vastavad nüüd uuele komplektile.
  • Pildi- ja videomaterjal on läbinud uuenduskuuri.
  • Uue komplekti juurde on koostatud uued kontrolltööd.

Kontrolltööd

2025/2026. õppeaastal, mil e-tund ilmub jooksvalt, on võimalik kontrolltöid e‑tunnist alla laadida ja printida.

2026/2027. õppeaastast ilmuvad 6. kl uue komplekti juurde käivad kontrolltööd ainult paberkogumikuna. E‑tunnist leiate jätkuvalt kontrolltööde vastused.

Vana (2013) komplekti juurde käinud kontrolltöid me uue komplektiga koos kasutada ei soovita. Kõike vanades kontrolltöödes küsitut ei ole uues komplektis enam käsitletud, ka on teemade järjestus muutunud.

Valemikud

Soovitame tutvuda ka Avita põhikooli loodusõpetuse valemikega (raudvara sisaldavad kaustikud). Valemikust leiab 4.–7. kl loodusõpetust puudutavaid olulisi jooniseid ja märkmeid kordamiseks, samuti viiteid animatsioonidele ja õppelauludele. 6. klassi puudutavatest teemadest on seal Eesti looduskaart ja halduskaart ning fotosünteesi skeem.

Näpunäited e-tunni kasutamiseks

Ülesannete tähistus e-tunni konspektis

Töövihiku ülesanded

Kui kasutate oma tundides töövihikut, jälgige konspektis oranžiga viiteid (nt lk 1 ül 1). Kui konspektis on seinale näitamiseks projektorislaid, on ülesande viide samuti oranži tekstiga.

TV lk 1 ül 1

Digiõpiku ülesanded

Tumesinisega viide suunab ülesannet lahendama digiõpikus (nt ptk 1.1 ül 1). Digiõpiku viites asuv lühend ÜK viitab peatüki ülesannete kogule (nt ptk 1.1 ÜK „Tähed taevas“ näitab, et selle pealkirjaga ülesande leiate digiõpiku peatüki 1.1 ülesannete kogust). Digiõpikust leiate peatüki seest rohkem enesekontrolli ülesandeid kui e‑tunni konspektis välja on toodud.

Kodutöö info kopeerimine

Kui õpilastele jääb kodutöö, leiate tunni lõpust slaidi kodutöö kirjeldusega, mille saate soovi korral seinale kuvada. Kui soovite sama info ka Stuudiumisse või eKooli kopeerida, avage kodutöö slaid ja kopeerige sealt tekst (Ctrl+C või paremklõps ja valik Kopeeri). Otse konspektist teksti kopeerida ei saa.

Tunni kirjelduse kopeerimine

Iga tunni lõpus on toodud tunni lühikirjeldus. Kui soovite tunni kirjeldust Stuudiumisse või eKooli kopeerida, tehke aktiivseks (märkige) mõlemal real olev tekst, siis saate selle kopeerida (Ctrl+C). Pange tähele, et kui märgite ainult ühe rea teksti, avaneb hoopis teksti värvimise võimalus ja teksti kopeerida ei saa.