Параграф 1.3 (Riigikaitse)

Kaitseliit

Selles peatükis saad teada Kaitseliidu osatähtsusest Eesti riigikaitses. Õpid kirjeldama Kaitseliidu ülesandeid, ülesehitust ning ajalugu. Saad teada, kuidas Kaitseliiduga liituda ja milliseid mitmekülgseid kogemusi see endaga kaasa toob. Õpid väärtustama vabatahtlikku tegevust Kaitseliidus ja laiemalt Eesti riigikaitses.

Kaitseliit

Kaitseliit on tänapäeva maailmas üsna eriline organisatsioon, millesarnaseid on teistest NATO liikmesriikidest või mujaltki raske leida.

Kaitseliit on vabatahtlik organisatsioon, kuid samal ajal on Kaitseliit sõjaväeline organisatsioon, kus kehtib sõjaväeline distsipliin ja käsuahel.

Kaitseliidu ülesanded on:

  • suurendada rahva valmisolekut kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda,
  • tagada Eesti elanike turvalisus ja suurendada turvatunnet,
  • suurendada kodanike kaitsetahet,
  • valmistuda riigi sõjaliseks kaitseks.

Arutle!

Lugege, mitu kaitseliitlasest lähituttavat teil klassi peale kokku on.

Kaitseliitlased õppusel

Uuri Kaitseliidu kodulehte.

  1. Mis teeb vaba­tahtlikust organisatsioonist eduka riigi­kaitselise organisatsiooni? 
  2. Nimeta Kaitseliidu väärtusi?

Uuri Kaitseliidu seadust ja lahenda ülesanded.

  1. Mitu ülesannet on Kaitseliidule seatud?
  • 5 ülesannet
  • 8 ülesannet
  • 9 ülesannet

Kaitseliidu üks ülesanne on: 

Kaitseliit osaleb Eesti elanike turvalisuse suurendamises ja tagamises.

Kaitseliidu seadus § 4 lg 3. 

2. Too näiteid, millistes olukordades on Kaitseliit seda üleannet täitnud. 

Kuidas Kaitseliit tekkis?

Kui 1918. aasta 11. novembril lõppes Saksa okupatsioon, moodustati kodanike relvastatud liit – Eesti Kaitse Liit (EKL). Sõjaministrile allutatud EKL-i esimeseks ülemaks määrati kindralmajor Ernst Põdder ja juhatuse esimeheks valiti toona reservlipniku auastmes Johan Pitka.

1918. aasta novembri lõpus alanud enamlaste sissetungile astusid esimesena vastu just oma kodu kaitseks koondunud relvastatud kodanikud – kaitseliitlased.

Pärast Vabadussõda tegutses Kaitseliit peamiselt eraldiseisvate kütija spordiseltsidena, kuid organisatsiooni arengus sai murranguliseks enamlaste 1924. aasta 1. detsembri mäss Tallinnas.

Kontradmiral Johan Pitka (1872–1944?) oli üks Kaitseliidu asutajaid
Kaitseliidu Tartu maleva esimese aastapäeva tähistamine, paraad Tartu Raekoja platsil (06.12.1925)

Riigipöördekatse näitas selgelt, et riikliku julgeoleku kindlustamisel ei saa väheste ressurssidega riigis toetuda ainult rahuaegses valmisolekus jõustruktuuridele.

Hääbuv vabatahtlik kaitseliitlik tegevus sai kindla riikliku toe, kui valitsus kinnitas 1925. aastal Kaitseliidu uue põhikirja. Kaitseliit jaotati kogu riigi territooriumi hõlmavateks, maakondade piire järgivateks malevateks, mis omakorda jagunesid malevkondadeks. Selleks ajaks kuulus Kaitseliitu ligi 100 000 liiget.

Aastatel 1925–1940 kasvas Kaitseliit kindralmajor Johannes Orasmaa (Roska) juhtimisel kodanikuühiskonna tuntavaks jõuks.

Aktiivselt arendati sõjavaelist väljaõpet ja laskeasjandust, edendati seltsitegevust ja tööd noortega. Asutati eriorganisatsioonid Naiskodukaitse, Noored Kotkad ja Kodutütred.

Kui Punaarmee 1940. aasta juunis Eesti okupeeris, alustasid okupatsioonivõimud kohe Kaitseliidu likvideerimist. Juba samal päeval andis võõrvõim kindral Johan Laidonerile käsu (Narva diktaat) korjata 48 tunni jooksul kokku kõik kaitseliitlaste käes olnud relvad. See näitab, millise tähenduse andis vaenlane meie Kaitseliidule ja võimele Eestit kaitsta.

Kindralmajor Johannes Orasmaa
Noored Kotkad 1930. aastal. Foto: Kaitseliidu galerii
16. juunil 1940 Nõukogude Liidu nõudel kaitseliitlastelt relvade ärakorjamine Kaitseliidu Tallinna Maleva Toompea malevkonnas. Foto: Kaitseliidu galerii

Nõukogude Liidu okupatsioon ei suutnud siiski rahva kaitsetahet murda ja juba 1980. aastate lõpul hakkasid muutunud poliitilistes oludes isamaaliste vaadetega kodanikud taas koonduma.

Kaitseliit taastati rahva omaalgatuse korras 17. veebruaril 1990. aastal Järvakandis. Seega sai Kaitseliidust taastatava riigi esimene kaitseorganisatsioon.

Eriti tähelepanuväärne on aga see, et kaitseorganisatsiooni ei taastatud mitte ülalt saabunud käsu peale ega keskse tegevusplaani kohaselt, vaid rohujuuretasandil, kodanike endi initsiatiivist. 28. aprillil 1992. aastal arvati Kaitseliit Eesti kaitsejõudude koosseisu.

Kaitseliidu Jõgeva maleva kaitseliitlased paraadil Tartus, 1990. aastal. Foto: Kaitseliidu galerii
Ajalooline dokumentaalfilm „Pitka Legend“, mis räägib Kaitseliidu algusaastatest

Kaitseliidu ülesehitus

Kaitseliitu juhib Kaitseliidu ülem ja kollegiaalsed juhtorganid. Kaitseliidule annab sõjalisi ülesandeid Kaitseväe juhataja.

Kaitseliidu kollegiaalsetes juhtorganites otsustatakse organisatsiooni üldjuhtimise, arengu, rahastamise ja liikmesusega seotud küsimusi ning juhitakse Kaitseliidu mittesõjaliste ülesannete täitmist.

Praegune Kaitseliidu ülesehitus põhineb traditsioonidel. Kaitseliit jaguneb rahuajal 15 malevaks, mis omakorda jagunevad umbes 70 malevkonnaks ja üksikkompaniiks. Malevate piirid kattuvad üldjuhul maakondade piiridega. Malevkondade ja üksikkompaniide piirid kattusid üldjuhul enne haldusreformi valdade ja linnade piiridega, kuid on kaks erandit:

  1. Saaremaa malev, mis tegutseb Saaremaal ja Hiiumaal
  2. Tallinna malev, mis koos Harju malevaga tegutseb Harjumaal.

Malevad kuuluvad nelja maakaitseringkonda: Põhja, Lõuna, Lääne ja Kirde maakaitseringkond.

Kindralmajor Ilmar Tamm on Kaitseliidu ülem. 

Kaitseliidu ülesehitus

Uuri täpsemalt Kaitseliidu ülesehitust. Lahenda kontrollülesandeid.

Kaitseliidu malevad

Milline on Sinu elukohajärgne Kaitseliidu malev?

Kaitseliidu liikmeskond


2023. aasta seisuga oli Kaitseliidul koos Naiskodukaitse, Noorte Kotkaste ja Kodutütardega umbes 30 000 liiget. Kaitseliidu liikmeskonna moodustab aktiivne osa rahvast, kes kriitilistel hetkedel ei oota, et keegi teine appi tuleks, vaid aitab ise abivajajaid enda ümber.

Iga Kaitseliidu liige peab teadma oma kriisi- ja sõjaaja ülesannet. See määratakse kaitseliitlasele üksuse põhjal, kus ta saab ka vajaliku ettevalmistuse.

Kaitseliitu kuuluvad ka täiendavad vabatahtlikud ühendused, mille eesmärk on aidata kaasa rahva kaitsetahte kasvatamisele sihtrühmades, mida tavapäraselt relvastatud riigikaitsega ei seostada. Kaitseliidu allorganisatsioonud on: Naiskodukaitse (NKK), Noored Kotkad (NK) ja Kodutütreid (KT).

Kaitseliidu struktuuriüksused

  • Kaitseliidu peastaap
  • maakaitseringkonnad
  • Kaitseliidu kool
  • Küberkaitse üksus (KKÜ)
  • Allorganisatsioonid:
    • Naiskodukaitse
    • Noored Kotkad
    • Kodutütred

Naiskodukaitse

Naiskodukaitse liikmeks saab noorliikmena astuda alates 16. eluaastast. Alates 18. eluaastast määratakse naiskodukaitsja kindlale ametikohale NKK struktuuris.

Kõik NKK liikmed saavad riigikaitseliste teadmiste ühtlustamise eesmärgil ja enne erialakoolitust baasväljaõppe, kus saadakse alusteadmised organisatsioonist, esmaabist, välitingimustes toitlustamisest ja sõdurioskustest.

Pärast baasväljaõpet tuleb valida sobilik eriala ning edasised koolitused toimuvad valitud erialal.

Naiskodukaitsjad maakaitsepäeval Kärus

Naiskodukaitse tegevus

Uuri Naidkodukaitse kodulehelt, millega tegelevad naiskodukaitsjad.

Jaga kaaslasega Sinu jaoks kolme põnevamat fakti, mida sa ei teadnud enne Naiskodu­kaitse kohta

Noored Kotkad

Organisatsiooni Noored Kotkad saavad kuuluda 7–18-aastased noormehed. Lisaks loetakse liikmeskonda ka tegev-, toetaja- ja auliikmed. Nimetatud kolm on täiskasvanud.

Väljaõpe on jaotatud kuute järku, millega kaetakse ära valdkonnad nagu riigikaitse, matkatarkused, ohutus, Eesti ajalugu, kodanikuõpetus ja kehalised katsed.

Organisatsiooni missioon on vabatahtlikkust väärtustades pakkuda noortele parimaid eneseteostusvõimalusi isamaalise hariduse kaudu.

Erikatsed

Põhiväljaõppe kõrval on olulisel kohal ka erikatsed. Noortel Kotkaste on neid kokku 36.

  • Uuri Noorte Kotkaste kodulehelt, millistesse valdkondadesse poiste erikatsed jaotuvad.
  • Millisesse valdkonda kuulub videos olev erikatse?
Nii Noorte Kotkaste kui ka Kodutütarde organisatsioonides on olulisel kohal patrullvõistlused, mille käigus pannake proovile noorliikme oskused erinevates situatsioonides.

Kodutütred

Kodutütarde noorliikmed on 7–18-aastased neiud.

Nii Kodutütred kui ka Noored Kotkad pakuvad noortele aktiivset ja seiklusrikast tegevust, mängulist õppimist, laagreid, matku ja võistlusi nii kodu- kui ka välismaal, mis aga peamine – uusi sõpru ja tuttavaid.
​Väljaõppe üks osa on järgukatsed, mida täiendavad erialakatsed.

Uuri Kodutütarde kodulehelt veebiõpikuid. Milline järkude alateema pakuks Sulle kõige enam huvi?

  • Riigikaitse
  • Matkatarkused
  • Ohutus
  • Eesti loodus
  • Eesti ajalugu
  • Käitumine ja loovus
Kodutütred pidulikus esindusvormis. Foto: Kodutütred
Olulisel kohal on patrullvõistlused ja rännakud. Foto: Kodutütred

Kodutütred arendavad oskust olla iseseisev ja tulla toime igasugustes keerulistes olukordades, samuti parandatakse kehalisi võimeid, edendatakse tervislikke eluviise ning arendatakse juhtimis- ja organiseerimisoskusi.

Suvised laagrid on muu väljaõppe kõrval niisamuti olulised. Kahel korral on toimunud suurlaager Spekter, mis tõi kokku enam kui 1000 osalejat üle Eesti. Suvelaagrite käigus omandatakse teadmisi riigikaitsest kuid kogetakse ka meeldejäävaid hetki koos uute ja vanade sõpradega.


Maakaitse

Kaitseliidust rääkides ei saa jätta mainimata maakaitset, mille liikmeskond suurenes 2022. aastal kaks korda.

Maakaitse on struktuur, mis kuulub Kaitseväe sõjaaja koosseisu ja sõdib vajaduse korral kõikjal Eesti territooriumil. Kuivõrd maakaitse lähtub territoriaalsuse põhimõttest, annab see neile eelise, sest nad tunnevad hästi seda piirkonda, kus sõdivad.

Maakaitse embleem, mis loodi 2023. toimunud Ussisõnade õppuseks

Kriisiajal on maakaitse ülesanded:

  • toetada sisejulgeolekut ja riigivõimu,
  • koguda teavet vastase tegevuse kohta,
  • rajada ühendusteed ja hoida need kontrolli all ning toetada kaitseväe formeerimist.

2023. aastal alustas Kaitseliit maakaitseüksuste komplekteerimist ja väljaõpetamist üldreservi baasil inimestest, kelle teenistusest on möödunud keskmiselt 10–20 aastat.

Väljaõpe kulmineerus Ussisõnadega, mis oli Eesti ajaloo suurim reservväelastele suunatud õppus. Õppusel osales ligi 8000 reservväelast.

See ilmestab, kuidas Eesti riik suutis pärast Ukraina sõda kasvanud julgeolekuohtu hõlpsasti ja mõistlike kuludega märkimisväärselt suurendada sõjaaja üksuste isikkoosseisu.

Maakaitseväelased Ussisõnade õppusel

Kaitseväe juhataja kindral Martin Herem on öelnud: „Maakaitse on tervet Eestit kaitsev struktuur – iga põõsas laseb!“ (2023).

Kuidas saad aru fraasist: „Iga põõsas laseb“? Kuidas on see seotud maakaitsega? 

Aastal 2021 ilmus raamat "Maakaitse käsiraamat". Uuri seda raamatut.

Mitu elementi on väljatoodud patrullija soovitatavaks isiklikuksvarustuseks?

  • 5 elementi
  • 17 element
  • 37 elementi

Kas kogu varustus peab koguaeg kaasas olema? 

Millest sõltub kaaskaskantava varustuse hulk?

  • Patrulli vajadustest
  • Isiklikust valikust
  • Patrulli kestvusest
Sissejuhatuseks on väljatoodud 10 maakaitsja käsku:
  • Tunne oma vastutusala.
  • Tunne oma vastast ja iseennast.
  • Haara initsiatiiv, kuid tasakaalusta.
  • Löö ootamatult ja eemaldu enne vastase toibumist.
  • Võitle nii koondatult kui vajalik, liigu ja paikne nii hajutatult kui võimalik.
  • Väldi tegevusmustreid ja ole leidlik.
  • Toeta naaberüksusi, kaitseväe teisi üksusi, liitlasi ja tsiviiljõude. 
  • Tegutse alati õiguspäraselt, eetiliselt ja moraalselt.
  • Loo jätkusuutlikkus, et peaksid vastu ka pikas sõjas. 
  • Säästa elanikke kannatustest.
  • Suurendada rahva valmisolekut kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda
  • Tagada Eesti elanike turvalisus ja suurendada turvatunnet
  • Vähendada kodanike kaitsetahet
  • Valmistuda riigi sõjaliseks kaitseks

Miks peaksid Sina liituma Kaitseliiduga?

Kehtib ütlemine, et Kaitseliidus on igaühel oma õige koht. Kaitseliit on õige koht kõigile, kes tahavad oma kodukanti ja Eesti riiki turvalisemaks muuta. Kaitseliidus ja Naiskodukaitses saab igaüks panustada vabatahtlikult riigikaitsesse vastavalt enda võimetele, huvidele ja ajale.

„Huvi riigikaitse vastu tekkis tänu minu riigikaitseõpetuse õpetajale. Meie õpetaja on kaitseliitlane ja rõhutas, et iga kaitseliitlane võtab endale olulise vastutuse meie riigi kaitsmisel. Otsustasime klassiõega, et liitume ka Kaitseliiduga. Meid pandi jalaväerühma. Pidime läbi tegema sõdurioskuste kursuse ja peale seda määrati meid meedikuteks. Tänu Kaitseliidule olen õppinud uusi oskusi ja teadmisi, mis jäävad kogu eluks. Näiteks, oskan elupäästvat esmaabi anda. Tänaseks olen omandanud rühmaparameediku eriala ja osalen aktiivselt õppustel. Tulevikus on plaanis õeharidus omandada.“

Liisa, 20-aastane, kaitseliitlane

Väljaõpe Kaitseliidus

Nagu ajateenistuses, nii koolitatakse Kaitseliidus välja riigikaitsjaid erinevates valdkondades, väljaõpe toimub nädalavahetuseti ja keskmiselt kord kuus. Seetõttu pakub Kaitseliit võimalust panustada riigikaitsesse muude tegevuste kõrvalt, ilma et see segaks kooli, tööd või muid argitegevusi.

Kaitseliidu väljaõpe on väga sarnane ajateenistusega: värsked kaitseliitlased läbivad esmalt baaskursuse.

Kaitseliidu tegevus

Vaata videot kaitseliitlase baasväljaõppest. Milliseid oskusi kursuse käigus omandatakse?

Hiljem on võimalik läbida erialakursuseid, näiteks allohvitseride kursus, meditsiinikursus, snaiprikursus.

Kaitseliiduga on võimalik liituda ka pärast ajateenistust ning sel juhul ei ole vaja läbida juba ajateenistuses läbitud kursusi.

Kaitseliidus on erinevaid valdkondi, milles eriala omandada:

Meditsiin
Droonid
Täpsuslaskmine​​
Autojuhtimine​
Luure​
Toitlustamine​
Sõjaväeline juhtimine​
Küberkaitse​

Erialasid on lisaks eelnimetatutele veelgi. Oluline on kaitseliitlase tahe ja motivatsioon juurde omandada uusi oskusi ja panustada Kaitseliidu tegevusse.

Põhju­sed Kaitse­liiduga liitu­miseks

Kuidas Kaitseliiduga liituda?

Kaitseliiduga liitumine on lihtne ning väljaõpe ja tegevused toimuvad üle Eesti. Esmalt pead mõtlema, milline organisatsioon Sind enim kõnetab.

  • Organisatsioonisse Noored Kotkad ja Kodutütred saab astuda 7–18-aastane Eestis elav noor, kellele sobib aktiivne eluviis ning kes on huvitatud riigikaitsest.
  • Kaitseliidu ja Kaitseliidu küberkaitseüksuse liikmeks saab astuda vähemalt 18-aastane Eesti kodanik. Kaitseliitu võib alates 16. eluaastast astuda ka noorliige.
  • Naiskodukaitse liikmeks saab astuda vähemalt 18-aastane naissoost Eesti kodanik. Naiskodukaitsesse võib alates 16. eluaastast astuda ka Kodutütarde noorliige.

Iga kaitseliitlase tegevus lähtub tema elukohast. Heida uuesti pilk peale Kaitseliidu malevate kaardile, et teada saada enda kodukandile lähim Kaitseliidu malev.

Miks astuda Kaitseliitu? Üks põhjus – Eesti!

Loe, millised on 15 põhjust, miks liituda Kaitseliiduga.

Kindralmajor Ilmar Tamme pöördumine

Пожалуйста, подождите